Átlagosan 32,2 százalékkal emelkedik a tanárok, tanítók, gyógypedagógusok, óvónők bére.
Szerdai ülése után a kormány rendeletben pontosította a tanárok és óvónők béremeléséhez szükséges részletszabályokat, így az érintettek már a februári bérkifizetéskor az emelt bérüket kaphatják. Így minden feltétel adott az új, emelt bért tartalmazó kinevezésmódosítások kiadásához. Az új kinevezéseket január 30-ig kaphatják meg az érintettek a rendelet alapján. Januártól átlagosan 32,2 százalékkal emelkedik a tanárok, tanítók, gyógypedagógusok és óvónők bére, ráadásul a béremelés a következő két évben is folytatódni fog – a béremelés összesen 140 ezer köznevelésben dolgozó pedagógust érint – írja a Ripost.
A kormány létrehoz az idei béremelésre egy tanár-béremelési alapot, amiben 340 milliárd forint kerül elkülönítésre. A magyar költségvetés biztosítja a béremeléshez szükséges forrás döntő többségét – ennek ellenére a brüsszeli és magyar baloldali politikusok jelenleg is mindent megtesznek azért, hogy Brüsszel ne fizesse ki a Magyarországnak járó uniós forrásokat.
A rendelet értelmében a pályakezdő gyakornokok bére 2024-ben 528 800 forint.
Pedagógus I. kategóriában a havi illetmény alsó határa 410 ezer forintról 538 ezer forintra nő.
Pedagógus II. kategóriában a havi illetmény alsó határa 430 ezer forintról 555 ezer forintra nő.
Mesterpedagógus kategóriában a havi illetmény alsó határa 520 ezer forintról 630 ezer forintra nő.
A havi illetmény alsó határa 640 ezer forintról 750 ezer forintra nő a kutatótanárok esetében. A pedagógusok az alsó sávhatárnál persze többet is kereshetnek: az illetményemelés mértékét a későbbiekben növelheti egyebek között a végzettség, a szakmai gyakorlati idő, az önként vállalt többletfeladatok, a tanított tantárgyak száma és a munkakör munkaerő piaci pozíciója. A mesterfokozat megléte további 2 százalékos, egyes kiemelt tantárgyak tanítása (kémia, matematika, biológia, fizika, földrajz, természettudomány, digitális kultúra) esetén további 4 százalékos illetményemelés jár.
Azok is jól járnak a teljesítménybérezés miatt, akik többet tesznek a gyermekekért. Nagyobb mértékben emelkedik a fizetése többek között azoknak is, akik hátrányos helyzetű gyermekekkel foglalkoznak, mivel a bérrel párhuzamosan nő az esélyteremtési illetményrész mértéke is: a felzárkózó vagy kedvezményezett településen tanítók bére továbbra is 20 százalékkal magasabb kell, hogy legyen – azt is rögzíti a rendelet, hogy teljesítményértékelés alapján az illetmény nem csökkenthető.
A tanárok átlagbére a mostani emeléssel eléri a diplomás átlagbér 71,8 százalékát, a további emelésekkel pedig 2025-re eléri a 80%-át.
Kormányhatározat rögzíti azt is, hogy ha a diplomás átlagbér emelkedése a tervezettől eltérő, a béremelés mértékét indexálni kell, ezért a Kormány az év folyamán monitorozza majd az átlagbérek alakulását.
A tanárok és óvónők bére 2010 óta több ütemben emelkedett, 2013 és 2017 között 50 százalékos, 2020-ban és 2022-ben 10-10%-os, 2023-ban pedig átlagosan 14 százalékos béremelés történt.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre