CSOK, kötelező üvegvisszaváltás, nyugdíj: fontos változások januártól, mutatjuk a részleteket

Olyan változásokhoz is hozzá kell szoknunk, ami hatással lesz mindannyiunk életére januártól.



Megosztás
Szerző: WM
Létrehozva: 2024.01.02.
kormány változás újév rendelet

Minden évben vannak olyan változások, amiket érdemes szem előtt tartani a különböző korcsoportoknak, így a diákoknak, nyugdíjasoknak vagy éppen munkából élőknek. De 2024 januárjától most olyan változás is életbe lép, ami mindenki életét befolyásolja. 

Man,Jumping,On,Cliff,2024,Over,The,Precipice,With,Stones
Új év, új kihívások, nézzük a legfontosabb változásokat – Képünk illusztráció (Fotó: Alones / Shutterstock.com)

Nézzük, hogy mik a legjelentősebb változások 2024-től:

Igényelhető a CSOK Plusz

A magyar kormány január 1-től CSOK plusz néven minden korábbinál nagyobb mértékű otthonteremtési támogatást indít. Az akár 50 millió forintos, legfeljebb 3 százalékos kamatú hitel az ország teljes területén igényelhető az első közös otthon megszerzéséhez, a meglévőből nagyobb értékű otthonba költözéshez, vagy a családi otthon bővítéséhez.

Mik a feltételek?

A közzétett részletszabályok értelmében csak házaspárok vehetik igénybe a kölcsönt, élettársak vagy egyedülálló szülők nem. A házaspárok közül is csak azok, akik terveznek gyermeket, függetlenül attól, hogy van-e már nekik. A feleség legfeljebb 40 éves lehet. Az igénylők köre így a következő:

  • gyermektelen házaspár legalább egy, legfeljebb három,
  • egygyermekes házaspár legalább egy, legfeljebb kettő,
  • két- vagy többgyermekes házaspár egy gyermek vállalása esetén igényelhet CSOK Pluszt.

Feltétel még a legalább 2 év tb-jogviszony, ami maximum 30 nappal szakadhat meg az igénylést megelőzően. Emellett további feltétel a büntetlen előélet és az, hogy 5000 forintnál ne legyen nagyobb köztartozás.

A kormány kiemelt célja minden támogatást megadni ahhoz, hogy a vágyott gyermekek megszülessenek, és a családok feje fölött biztos tető legyen.

Kötelező az üvegvisszaváltás: jönnek a REpontok

Január elsejétől jönnek a REpontok. Első körben kétezer REpont automatát helyez el a nagyobb üzletekben a Mohu, amit a következő években hatezerre szeretnének bővíteni. Ezeken a helyeken lehet majd az új jelöléssel ellátott, betétdíjas termékeket visszaváltani. Minden visszaváltási jelöléssel ellátott, egyszer használatos üveg-, fém- és műanyag palackos ital csomagolása visszaváltható lesz. 

Milyen jelölést kell figyelnem?

2024. január 1-től azon palackokat lehet visszaváltani, amelyek ezen időpont után kerültek forgalomba és rendelkeznek a visszaváltási logóval, és a korábbi csomagoláson találhatóhoz képest új vonalkóddal. Az alábbi jelöléseket kell tehát keresni 2024. január 1. után a 0,1–3 l közötti kiszerelésű ásványvizes, üdítős, sörös, boros és szeszesital-csomagolásokon, legyenek azok műanyag vagy üvegpalackok, illetve fémdobozok:

Ezeket a jelöléseket kell keresni a termékeken. Ha ezek nem szerepelnek rajta, akkor a csomagolás nem visszaváltható (Forrás: mohu.hu)

Emelkedik a nyugdíj

A jövő évi inflációs előrejelzésnek megfelelően a nyugdíjak 6 százalékos januári emeléséről döntött a kormány. Az 524/2023. (XII. 1.) Korm. rendelet értelmében 6 százalékkal kell emelni a 2024. január 1-jét megelőző időponttól megállapított

  1. öregségi nyugdíjat,
  2. özvegyi nyugdíjat,
  3. szülői nyugdíjat,
  4. árvaellátást,
  5. baleseti hozzátartozói nyugellátást,
  6. mezőgazdasági szövetkezeti öregségi, munkaképtelenségi, özvegyi járadékot,
  7. mezőgazdasági szakszövetkezeti tagok növelt összegű öregségi, munkaképtelenségi, özvegyi járadékát,
  8. korhatár előtti ellátást,
  9. szolgálati járandóságot,
  10. átmeneti bányászjáradékot,
  11. táncművészeti életjáradékot,
  12. rokkantsági ellátást,
  13. rehabilitációs ellátást,
  14. baleseti járadékot,
  15. bányászok egészségkárosodási járadékát,
  16. fogyatékossági támogatást,
  17. vakok személyi járadékát,
  18. a Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány által folyósított ellátásokról szóló kormányrendelet alapján folyósított ellátást,
  19. polgármesterek közszolgálati járadékát,
  20. a honvédek jogállásáról szóló törvény szerinti kiegészítő rokkantsági támogatást,
  21. a honvédek jogállásáról szóló törvény szerinti, valamint a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló törvény szerinti árvák kiegészítő támogatását,
  22. a honvédek jogállásáról szóló törvény szerinti, a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló törvény szerinti, valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal személyi állományának jogállásáról szóló törvény szerinti kiegészítő hozzátartozói támogatást,
  23. a hadigondozásról szóló törvény alapján a Tny. 62. §-ában foglaltak szerint megemelendő rendszeres pénzbeli ellátásokat,
  24. házastársi pótlékot,
  25. házastárs után járó jövedelempótlékot,
  26. nemzeti helytállásért elnevezésű pótlékot,
  27. nemzeti gondozási díjat és
  28. azokat az egyes személyes szabadságot korlátozó intézkedésekkel vagy semmissé nyilvánított elítéléssel összefüggésben járó emeléseket és juttatásokat, amelyeknek a Tny. 62. §-ában foglaltak szerinti emelését kormányrendelet elrendeli.

A 2024. januárra járó ellátásokat a  jogosultak számára már emelt összegben kell folyósítani. 2024. január 1-től a saját jogú nyugellátásra nem jogosultak számára folyósítható időskorúak járadékának havi összege az eddigi 32 785–52 045 forintról 34 755–55 170 forintra emelkedik. 

Drágul az üzemanyag

Az üzemanyagok literenként jövedéki adójának emelését is tartalmazza a 2024-es adótörvények csomagja. Az adómértékhez mindenképpen hozzá kell nyúlni, hogy igazodjunk az uniós szabályokhoz, és megússzuk a kötelezettségszegési eljárást. A változás a benzin és a gázolaj esetében több mint 32 forintos literenként drágulást jelent, a petróleumnál bő 28 forintost. 

A Világgazdaság úgy számol, hogy  mivel a jövedéki adó miatt nő az áfa is, jobb, ha literenként bő 40 forintos drágulásra készülünk – most úgy tűnik, hogy nem egyszerre és azonnal, hanem két lépcsőben.  

Így alakulnak az autópálya-matricák árai

A 2024. január 1-jét követő időszakra érvényes e-matricák díja (bruttó):

*A motorkerékpárokra éves országos és éves vármegyei e-matricák D1 díjkategóriás termékként vásárolhatók meg. 
**A B2 díjkategóriára megváltott heti és havi jogosultságok 2024. január 31-én 24 óráig érvényesek. 2024. február 1-jétől B2 díjkategóriára nem váltható e-matrica-jogosultság. 
(Forrás: nemzetiutdij.hu)

Jövőre bevezetik az egynapos autópálya-matricát. 2024. március 1-től a 24 órás jegy 5150 forintba kerül majd. Az egynapos matrica bevezetésére egy uniós rendelet miatt van szükség.

Változás a szülők szabadságolásában

Karácsony előtt jelent meg a törvénymódosítás a Magyar Közlönyben, amely kimondja, hogy januártól a szülő rendelkezhet a gyermekek után járó pótszabadság kivételének időpontjáról. A korábbi változatnak megfelelően az áll benne, hogy a munkáltató a pótszabadságot és a szülői szabadságot a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban adja ki, változás viszont, hogy

ERRE VONATKOZÓ IGÉNYÉT A MUNKAVÁLLALÓNAK LEGALÁBB TIZENÖT NAPPAL A SZABADSÁG KEZDETE ELŐTT BE KELL JELENTENIE.

A magyar törvények szerint a gyermek tizenhat éves koráig egy gyermek után évente két nap, két gyermek után négy, kettőnél több gyermek után hét nap pótszabadság jár a szülőnek.

Enyhítés a fiatalok lakáshitelezésénél

Módosította a jegybank a hitelfedezeti arányokról szóló rendeletet, ami alapján januártól az első lakásukat vásárló fiataloknak elég lesz a lakáshitelükhöz 10 százalék önrészt felmutatni, ha ehhez a bankjuk is hozzájárul. 

Ez alapján 2024. január elsejétől a 41. életévüket még be nem töltött ügyfeleknél és adóstársaknál a lakóingatlan értékének 90 százalékát is elérheti az építésre vagy vásárlásra nyújtott lakáshitel összege. Az életkor mellett további feltétel, hogy az adósok egyike sem rendelkezett a hitelezett lakásban 50 százalékot elérő tulajdoni hányaddal, vagy kizárólag olyan lakástulajdonnal rendelkeztek, amely – a tulajdoni hányad mértékétől függetlenül – jogszabályon alapuló haszonélvezeti joggal terhelt.

+1 minimálbér

Januártól nem várható, hogy nőne a minimálbér és a garantált bérminimum, ezek ugyanis előrehozottan decembertől nőttek. A Gazdaságfejlesztési Minisztérium korábbi közleményéből kiderült:

  • Decembertől a minimálbér 15 százalékkal, bruttó 266 800 forintra emelkedett, amely kedvezmények nélkül nettó 177 400 forint.
  • A garantált bérminimum pedig 10 százalékkal, bruttó 326 000 forintra nőtt, amely kedvezmények nélkül nettó 216 800 forint.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás