Kísérteties: 100 éves családi rejtélyt oldott meg Károly a titokzatos programmal

Lovass Károly épp a dédszülei sírját kereste a táborfalvai temetőben, amikor furcsaságra lett figyelmes. Nem csak dédszüleinek, de egy névrokonnak a sírját is meglelte. Ekkor még nem is sejtette, ki az a titokzatos nő, akiről egy fotó is volt a síron.



Megosztás
Szerző: K. D. R.
Létrehozva: 2023.10.14.
Módosítva: 2023.10.14.
mesterséges intelligencia program fénykép dédszülő arc

Lovass Károly épp a dédszülei, Németh László és Tábi Mária sírját kereste a táborfalvai temetőben, amikor furcsaságra lett figyelmes. Ugyanazokkal a nevekkel két sír is volt a temetőben: a dédszüleié és egy másik, aminek elhunytjai jó 40 évvel fiatalabbak lehettek. A síron volt egy fotó is a házaspárról, amit Károly lefényképezett, majd berakta a többi családfakutatós képe közé. Ekkor azonban olyasmit csinált a számítógép, amire senki sem számított.

Károlynak egyetlen fotója volt dédszüleiről: egy esküvő, ahol örömszülők voltak (Fotó: Lovass Károly)

Száz év sem okozott kihívást a mesterséges intelligenciának

Károly a temetőben készült képeket szokás szerint mappába rendezte számítógépén, amikor a mesterséges intelligencia jelezte neki: a mappában egyezés van két személy között. Károly meg is lepődött, így egyből megnézte, mit jelez a program.

1937-ben készült egy esküvői fotó, amin a dédszüleim is rajta vannak, mint örömszülők. Ez az egy képem van róluk. Ugyanezen a fotón azonban kiszúrt a mesterséges intelligencia valaki mást is: azonos arc alapján egyező személyt talált a táborfalvai temetőben lévő síréval

– mesélte a hihetetlen történetet a Ripostnak Károly, aki így már tudja, kinek a sírját találta meg a táborfalvi temetőben. 

„A két személy ugyanaz, dédanyám névrokona: Tábi Mária. Legvalószínűbb, hogy unokahúga. Tehát eszerint oldalági hozzátartozóm. Csak a két kép között mintegy 35 év telt el. Ennek ellenére a számítógépes mesterséges intelligencia összerakta a képet”

A síron szereplő nő és az esküvői fotón lévő, pirossal bekarikázott kislány egy és ugyanaz a személy (Fotó: Lovass Károly)

„Egyetlen fotóról nagyon pontos infókat megmond”

„Ijesztően pontos már a mesterséges intelligencia. Én a családfakutatásomhoz használom, a régi fényképek feljavítására, színezésére. De a program még 15 másodperces videót is tud szerkeszteni egyetlen arcról készült fotóról. Ezeket a fotókat mappába gyűjti. Egyik része az arcok egyezőségét figyeli automatikusan, másik része pedig például a fénykép elkészültének időpontját saccolja meg időben, évszámra bontva. Meglepően pontos” – mondta el Károly, akinél már nem ez az első eset, hogy rokonok felkutatását segítette a program, és mindig nagyon megérinti, ha egyezést talál.

Ezek a réges-régi fényképek olyanok voltak a számomra, mint megannyi időgép, ami egy-egy pillanatra visszarepített a régmúltba. Mikor még mama is lány volt.. mesélte kinek az esküvője, hol, mikor történt. Nem gondoltam volna azonban, hogy a kutatás közben ilyen oldalági rokonok sírjánál is állhatok

– emelte ki Károly, aki most már tudja, hogy nem egyszerű névrokonság állt a két sír között, hanem valódi kapcsolat. Sőt, egyszer, réges-régen még együtt is mulattak egy lakodalomban, mit sem sejtve róla, hogy száz év múlva a mesterséges intelligencia fényt derít minderre, pár fotó alapján.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás