A kutatók tesztelték, hogy mitől leszünk – sajnálatos módon – ellenállhatatlanok a szúnyogok számára.
A melegebb hőmérséklet és az állóvizek jelenléte több élőhelyet teremt a szúnyogok számára, és növeli a szúnyogcsípés arányát. De mégis milyen vegyületek vonzzák a vérszívókat?
A Johns Hopkins Egyetem kutatói a szubszaharai Afrika elterjedt szúnyogfajára, az Anopheles gambiae-re koncentráltak. Megfigyeléseikhez egy korcsolyapálya méretű létesítményt alakítottak ki, amelynek szélén a kísérlet résztvevői aludtak saját sátraikban. A sátraikból származó levegőt csöveken keresztül a szúnyogokkal teli létesítménybe, nedvszívó párnákra juttatták. A szúnyogok közvetlenül „nem fértek hozzá” a kísérletben részt vevő emberekhez.
Mint kiderült, a szúnyogokat a levegőben szálló karbonsavak vonzották, ilyen például a vajsav is. A karbonsavakat baktériumok termelik az emberi bőrön, ami általában nem észlelhetők számunkra. Azt is megfigyelték, hogy az eukaliptol, az eukaliptuszolaj fő komponense taszítja az állatokat, az egyik résztvevő valószínűleg az étrendjével juttatta ezt a szervezetébe. A szúnyogok viselkedésének megfigyelése hasznos a malária elleni küzdelem során.
Ha egy nőstény Anopheles szúnyog maláriás embert csíp meg, a felszívott vérrel együtt kórokozók jutnak a szervezetébe. Mivel csípéskor a szúnyogok nemcsak vért szívnak ki áldozatuk testéből, hanem a nyálukat is befecskendezik, ezért a következő csípéssel a parazitákat a másik emberbe juttatják.
„A malária továbbra is több mint 600 000 halálesetért felelős évente, főként 5 év alatti gyermekeknél, valamint terhes nőknél” – mondta McMeniman, a Current Biology folyóiratban megjelent tanulmány vezető szerzője. „Sok szenvedést okoz világszerte, és ennek a tanulmánynak a motivációja az volt, hogy megpróbáljuk igazán megérteni, hogyan találják meg az embereket a maláriát terjesztő szúnyogok.”
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre