Igazán különleges felvételt sikerült készíteni a NASA-nál, mindenki a csodájára jár.
A Jupiter egyik holdja, az Io olyan felszínnel bír, mintha maga a pokol elevenedett volna meg: ez a legvulkanikusabb égitest az egész Naprendszerben, ahol aktív vulkánok százai törnek ki minden pillanatban, folyékony lávával árasztva el a hold felszínét – ráadásul az Ión még egy forró lávával teli tó is található, így érthető, miért jut róla mindenkinek az eszébe maga a pokol.
Nos, a csillagászok mindezzel eddig is pontosan tisztában voltak, ám soha nem tudtak olyan közelről pillantást vetni rá, mint most: a Jupitert megcélzó, már kilenc éve a világűrben szolgálatot teljesítő egyik műhold azonban ezúttal olyan felvételt készített, mint még soha. 22 ezer kilométerre merészkedett a holdfelszínhez, és lefotózta a lávafolyamokat – melyeket eddig a NASA szakembereinek nem sikerült ennyire közelről és ilyen részletességgel lencsevégre kapniuk.
Érthető hát a szakemberek izgatottsága: mindenki szemügyre akarja venni az új fotót, ami betekintést nyújthat azon folyamatokba, miként változik a Jupiter „lávaholdjának” felszíne. Az Io átmérője egyébként a mi Holdunk negyede, és 1,8 földi nap alatt kerüli meg a Jupitert.
(Via)
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre