A nyári napforduló az északi féltekén általában június 21-én van (esetenként 22-én vagy 20-án), de mit is jelent ez, mit kell tudnunk erről a jelenségről, ennek járt utána a Metropol.
A nyári napforduló az a nap az évben, amikor a legtovább élvezhetjük a napfényt, ugyanis ezen a napon a leghosszabb a nappal. Számos spirituális és népi hagyomány kötődik a nyári napéjegyenlőséghez, ilyen például a Szent Iván-éji tűzgyújtás.
A napforduló csillagászati kifejezés, mellyel a Napnak a Föld egyenlítőjéhez való helyzetét fejezzük ki. Valójában az év két pillanata: a Nap legmagasabb déli pozíciója a Baktérítőn, illetve északi pozíciója a Ráktérítőn; az az időpont, amikor (a látszólagos) éves égi útján a Nap észak-déli mozgása ellentétes irányúra változik.
A nyári napforduló alkalmával a nappal, a téli napforduló alkalmával pedig az éjszaka a leghosszabb, azonban a téli, illetve nyári napforduló ellentétes a Föld déli és északi felén.
A Föld forgástengelyének a ferdesége miatt a két időpont delelési magassága közt eltérés mutatkozik.
Így működik a naptár
A ma használatos naptárrendszerünk a Föld, Nap körüli éves keringését igyekszik összhangba hozni a naptári évben foglalt egész napok számával. A tavaszponttól tavaszpontig tartó úgynevezett szoláris év hossza 365 nap, 5 óra, 48 perc és 46 másodperc. A 365 naphoz négyévenként hozzáadott egy szökőnap 11 perc 14 másodperc többletet eredményez évenként; ezt az eltérést küszöböli ki a kerek százas évek korrekciója.
Érdekesség
Noha a nyári napforduló napján a leghosszabb a nappal, a legkorábbi napfelkelte nem ezen a napon van. Hasonlóan a napfelkelte legkésőbbi időpontja sem a téli napforduló napján van, dacára annak, hogy ezen a napon a leghosszabb az éjszaka.
1953. június 21-én,Budapesten született Gergely Gábor többszörös világ- és Európa-bajnok asztaliteniszező.
Sportpályafutását labdarúgóként kezdte, Pölöskei néven az MTK-ban játszott, nem is rosszul sokak szerint kiváló NB I-es focista lehetett volna belőle.
Az asztaliteniszt a KSI-ben kezdte el miután bátyja elcipelte a sportcsarnokba ahol éppen a Központi Sportiskola toborzója volt. 1970-ben ment át a BVSC-be ahol Rózsás Péter edzette. Amikor Berczik Zoltán beválogatta Gergely a 37. volt a magyar ranglistán. De Gergely a válogatottban is felnőtt a feladathoz és méltó társa lett Klampár Tibornak és Jónyer Istvánnak. Az 1974-es újvidéki Európa- bajnokságon már jól szerepelt, nagy csatában kapott ki Milan Orlowskitól. A csapattal ugyanitt ezüstérmet szerzett. Egy év múlva már világbajnok párosban Jónyerrel a kalkuttai vb-n.
1978-ban Duisburgban fantasztikusan játszva egyéniben, párosban és csapatban is felállhatott a dobogó legfelső fokára. Ugyanebben az évben az Európa Top 12-t is megnyeri. A „három nagy” közül csak ő lett egyéniben Európa-bajnok.
1979-ben a phenjani világbajnokságon a kínaiakat legyőzve ismét aranyérmet szerzett ezúttal csapatban. 1981-ben vb-ezüstérem a csapattal Újvidéken, 1982-ben Eb-arany Budapesten a csapattal, ezüstérem Jónyerrel párosban. A tokiói vb-n utolsó nagy eredményként csapatban bronzérmet nyert.
A BVSC csapatával ötször volt VVK- és egyszer BEK-győztes. Az év asztaliteniszezője négy alkalommal volt. Gergely Gábor 1970 óta a BVSC 280-szoros válogatott, 13-szoros bajnok játékosa. Párosban és csapatban világbajnok, egyesben, párosban és csapatban kétszer is Európa-bajnok, valamint Eb-ezüstérmes és bronzérmes. 1992-től sportújságíróként dolgozik.
A zene európai ünnepét 1982-ben tartották először Franciaországban. Maurice Fleuret francia zenetudós javasolta, hogy a nyár első napját a világon mindenütt köszöntsék zenével. Az ötlet Jack Lang, akkori francia kulturális miniszter támogatásával valósult meg.
Mára a zene ünnepe európai, sőt világméretűvé nőtte ki magát: több mint száz országban rendezik meg június 21-én, így aztán budai vár egyik legszebb panorámájú terasza is az esemény felkarolására készül.
A Savoyai Jenő lovas szobrát körülölelő téren köszönthetjük a csillagászati nyár első napját. Június 21-én érdemes lesz már egész korán felsétálni a várba, hiszen a Savoyai Teraszon ízletes street food ételekkel és koktélokkal várnak bennünket, miközben koncertekbe hallgathatunk bele.
Az ENSZ-közgyűlés 2014-ben, az indiai származású Mr. Narenda Modi javaslatára szavazta meg a jóga világnapjának megtartását. A kezdeményezés célja, hogy buzdítsuk az állampolgárokat a tesi és lelki egészség karbantartására, a harmónia és a jó közérzet elérésére.
A kezdeményezéshez a Downdog Jógastúdió is csatlakozik, és 21-én, reggel fél 7-től egy 65 perces jógára invitálnak bennünket. A találkozó az Arad és Kánya utca sarkánál lesz, a résztvevők onnan sétálnak majd át közösen a mezőre.
Ez a jeles nap a gördeszkázás nem hivatalos világnapja. 2004 óta ezen a napon számos országban szerveznek különböző rendezvényeket a gördeszkázás sportjának népszerűsítése céljából.
Június 21-én az irodalomtörténet és a színház találkozik a Nyáry Krisztián és Horváth János Antal által megálmodott előadásban, amely a színház fennállásának 100. születésnapjára készült. Az elmúlt százéves korszak képét megrajzoló előadásban, mely a Városmajori Szabadtéri Színpadon lesz, megelevenednek a magyar irodalom nagyjai: Ady Endre és Nemes Nagy Ágnes, Karinthy Frigyes és József Attila, Polcz Alaine és Babits Mihály, Molnár Ferenc és Kosztolányi Dezső. Egy rendkívüli időutazás, amelyen a színház és a környék elmúlt száz évének eddig nem ismert részletei is feltárulnak.
Szerdán a sok napsütés mellett megnövekszik a gomolyfelhőzet, és főleg nyugaton, valamint északkeleten alakulhat ki zápor, zivatar. Néhol akár még jégeső is eshet. A nappali hőmérséklet 29 és 35 Celsius-fok között alakul – hívta fel a figyelmet a Köpönyeg.
Delegáció miatt tart az ideiglenes forgalomkorlátozás június 20. és június 22. között Budapest II. és VII. kerületében.
Tilos megállni június 22-én 20 óráig Budapest VII. kerületében a Dohány utca mindkét oldalán a Klauzál utca és a Nyár utca között. Tilos megállni június 22-én 11 órától 14 óráig Budapest II. kerületében az Ördögárok utca 80. szám előtt 50 méter hosszan.
Szintén delegáció miatt kell ideiglenes forgalomkorlátozással számolni június 19. és június 21. között Budapest II., V., VII. és XII. kerületében.
Tilos megállni június 21-én 19 óráig Budapest V. kerületében a Petőfi Sándor utca mindkét oldalán a Ferenciek tere és a Haris köz között.
Tilos megállni június 21-én 15 óráig Budapest VII. kerületében a Dohány utca mindkét oldalán a Klauzál utca és a Nyár utca között.
Tilos megállni június 21-én 6 órától 13 óráig Budapest II. kerületében a Ganz utca páros számozású oldalán a Bem rakpart és a Fő utca között.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre