A magyar kormány megvédi a családokat és a gazdaságot.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő a csütörtöki Kormányinfón az alábbiakat közölték:
Azt látjuk, hogy a háborús helyzet nem könnyebb, hanem egyre nehezebb lesz. A háború egy új szakaszába lépett. Látjuk az adatokat, a harctéren egyre többen halnak meg. Éppen ezért a kormány álláspontja az, hogy minél előbb béke legyen. Azonnal tűzszünet és béketárgyalások szükségesek
– kezdte bevezetőjében Gulyás Gergely. A politikus rámutatott, hogy ez az infláció mérséklésére és esetleges megszűnéséhez vezetne. Azzal, hogy Magyarország a békepártiságot támogatja, rengeteg támadást és kritikát kap az unió más tagjaitól – emelte ki a politikus.
„A kormánydöntéseknél a legfontosabb még mindig az, hogy Magyarországnak 2024-re legyen elfogadott költségvetése, és miután háborús időket élünk, ezért védelmi költségvetésre van szükségünk. Ez garantálja jövőre is a magyarok biztonságát. Megvédi a családokat, a nyugdíjasokat, és a munkahelyeket” – tette hozzá a miniszter. A politikus szerint elegendő forrást nyújtanak hozzá, hogy a NATO-nak is megfeleljenek. A magyar GDP 2%-át is eléri ez a forrás.
„Az országnak a legnagyobb segítséget most az jelenti, hogyha valaki államkötvényben vagy kincstárjegyben tartja a megtakarításait. Ráadásul ezek adómentesek” – mutatott rá Gulyás Gergely, hogy milyen lehetőség van most az emberek kezében. Felhívta a figyelmet arra is, hogy ezek a befektetési lehetőségek biztos hozammal rendelkeznek.
A háborús szankciók miatt az energiaárak továbbra is magasak, és ez megterheli a magyar vállalkozásokat. Ezért a tavalyi évben a vállalkozások 81%-a rögzített áras szerződést kötött az energiára – emelte ki a miniszter.
Ma ezeknek a vállalkozásoknak az egyharmada 320 euró/megawatt felett fizet, és az átlag is ebben a körben 250 euro/megawatt felett van. Ezért három olyan területen is – amely a gazdaság teljesítményére és az inflációra is nagy hatással van – árplafont vezettünk be. A legmagasabb árat július elsejétől 200 euro/megawattban állapítottuk meg, ez nettó ár. Három szektorra vonatkozik ez az ár, a feldolgozói szektorra, a szálláshely-szolgáltatásra, és a raktározásra, szállításra. Azért ezekre a területekre, mert ezek a termelő vagy termeléshez kapcsolódó területek. Ezek az inflációra és a gazdaság fejlődésére is nagy hatással vannak. Azt szeretnénk elérni, hogy ezek a szektorok ebben az évben már ne emeljenek az áraikon
– foglalta össze a gazdasági akcióvédelmi tervet Gulyás Gergely. Ez az intézkedés több mint 5000 vállalkozásnak segít.
Összesen 40 milliárd, valamint jövőre 10-15 milliárdos költségvetési teherrel jár majd a most bejelentett gazdaságvédelmi csomag
– mondta az Origo kérdésére Gulyás Gergely.
A kormány lehetővé teszi a SZÉP-kártyák felhasználását a hideg ételekre 2023 augusztus egytől december 31-ig. Erre korlátlanul lesz lehetőség.
Ebben az időszakban a munkáltatók a SZÉP-kártya-keretet, a 400 ezret további 200 ezerrel megnövelhetik a kedvezményes szabályoknak megfelelően
– mondta el a miniszter.
A gyógyszerforgalmazókra és -gyártókra vonatkozik a gazdasági akcióterv harmadik pontja.
„Mivel ők is részesei az extraprofitadó megfizetésének, ezért 28%-ról 40%-ra emeltük náluk a profitadót korábban. Ezért a kormány most arról döntött, hogy július elsejétől a 20%-ot leírhatják, hogyha kutatásra vagy beruházásra fordítják. A gyógyszergyártók esetén pedig a jövő évtől megfelezzük a profitadót. A jövő évre megfelezett extraprofitadót még egyszer le lehet írni, ha a gyógyszergyártó cégek kutatásrA, fejlesztésre vagy beruházásra költik el” – foglalta össze a pontokat Gulyás Gergely.
A kormány továbbra is elutasítja a brüsszeli kötelező migránskvótát, itt egy brüsszeli hatalmi visszaélésről van szó
– zárta sorait a politikus, mielőtt elkezdődtek volna az újságírói kérdések.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre