Ilyennek még biztos nem láttad a Fővárosi Vidámparkot - Képgaléria

A városligeti Vidám Park 10 éve bezárt - most tettünk ott egy nosztalgiautazást... Részlegesen 2015-ben újították fel, a Pannon Park megvalósításával. A Biodóm-projekt elakadt, ami a Hullámvasút felújítását is érinti, így az is is várat magára. Azt, hogy meddig, ma még nem lehet tudni.



Megosztás
Szerző: F.I.
Létrehozva: 2023.06.17.
Módosítva: 2023.06.18.
Vidám Park Hullámvasút Állatkert

Az államosított Angolpark és a szintén államosított vurstli területén 1950-ben létrehozott Vidám Park utolsó szezonja 2013 őszén ért véget, utána a Fővárosi Közgyűlés döntése alapján maga a Vidám Park megszűnt, területét pedig az Állatkert kapta meg. Illetve kapta vissza, hiszen az egykori Vidám Park területének egy jelentős része eredetileg az Állatkerthez tartozott – tájékoztatta a Metropolt Hanga Zoltán, a Fővárosi Állat- és Növénykert szóvivője.

Évek óta nincs használatban a budapesti hullámvasút  Fotó: Vaskó Tamás

Milyen állapotban van most a Vidám Park?

Maga a volt vidámparki terület a jelenlegi működés szempontjából három zónára osztható. Egy része most is látogatható, az Állatkert Holnemvolt Vár zónája található itt: állatbemutató karámokkal, játszótérrel, vurstlizónával, illetve a jól ismert Schäftner-körhintával.

A KÉPRE KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK MEG!

„A másik zóna, a Hermina út felé eső rész jelenleg Parkoló ZOOna néven fizetőparkolóként működik. A terület ilyen irányú hasznosítása nem újdonság, mert a területnek ez a része a Vidám Park működésének utolsó éveiben is parkolóként működött, az viszont már az elmúlt évek fejleménye, hogy ez a parkoló elég jól, konszolidált módon működik” – tette hozzá Hanga Zoltán.

A volt vidámparki terület legnagyobb része pedig a leendő Pannon Park és Biodóm területe, amely már nem építési terület, de amint ismert, ez a fejlesztés elakadt azon a ponton, ahol az építéskivitelezés már készen van, de a befejező ütem még hátravan.

A Holnemvolt Park őrzi a régi Vidám Park hangulatát   Fotó: Vaskó Tamás

Játékok

A volt vidámparki játéküzemek és mutatványos berendezések sorsuk alapján négy csoportba tartoznak. Egy részük, a műemléki oltalom alá tartozók ma is megvannak. 

Ezek közül hármat: az 1908-as Schäftner-körhintát, amelyet a Vidám Park a vurstli egyik vállalkozójától örökölt, az 1922-es Hullámvasutat, amely pedig eredetileg az Angolpark része volt, és a két világháború között létesült Mesecsónakot szintén az Angolparktól örökölte a Vidámpark, és az Állatkert kezelésében van. Sőt a Schäftner-körhintát, amióta hozzánk került, szépen fel is újítottuk, és – amint említettem – a szezonban a közönség rendelkezésére áll

– sorolta a szóvivő.

A negyedik műemlék, a régi Lézerdodzsem, korábban Kis troli fa tetőszerkezete a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumba, azaz a Skanzenbe került, ott a Skanzen Vigadó nevű rendezvénytérnek ez a tetőszerkezete.

A volt vidámparki játéküzemek másik részét, amely a Vidám Park tulajdonában álltak, de nem voltak védettek, a Vidám Park megszüntetésekor leszerelték, értékesítették. Harmadik részüket pedig, amely nem a vidámparké volt, a tulajdonosok a Vidám Park felszámolásakor elvitték.

 magyarázta.

És van még egy negyedik csoport is, azok a játéküzemek, amelyek már a Vidám Park megszűnésekor sem voltak meg. Időnként hallani olyan kommentárokat, hogy a Vidám Park megszüntetése miatt nincs már Űrrakéta, Ciklon, Velence, Vízisikló, Kisvasút stb. Ezeket a játékokat azonban már jóval korábban, esetenként évtizedekkel a Vidám Park bezárása előtt megszüntették, leszerelték.

A hullámvasút felújításra vár  Fotó: Vaskó Tamás

Milyen állapotban van a Hullámvasút?

"A Hullámvasút felújítandó állapotú. Amikor a Vidám Park megszűnt, mi örököltük meg és két szezonon keresztül üzemeltettük is” – mondta Zoltán.

Amikor a volt vidámparki területet átvették, előkészítés alatt volt az a fejlesztés is, amit az új területen az Állatkert meg szeretett volna valósítani. Ám mivel ekkor még csak az engedélyezési és kiviteli tervekre vonatkozó közbeszerzési eljárásnál tartottak, sejthető volt, hogy a fizikai munkálatok a helyszínen még körülbelül két évig nem kezdődhetnek meg. Ezért a 2014-es és a 2015-ös szezonra átmeneti jelleggel egy Holnemvolt Park nevű parkot hoztak létre a volt vidámparki terület nagy részén, és ennek egyik elemeként a Hullámvasút is működött. 

2016-tól, amikor a Pannon Park / Biodóm kivitelezési munkálatai a bontásokkal és a közműáthelyezésekkel megkezdődtek, a Hullámvasút nem üzemelt tovább. Az eredeti elképzelés az volt, hogy a Pannon Park, illetve Biodóm-projekt részeként a Hullámvasút megújul, és egy újjászületett Hullámvasúttal lehetett volna ünnepelni a népszerű játéküzem századik születésnapját.

A Pannon Park / Biodóm projekt elakadása azonban a Hullámvasút felújítását is érinti, így egyúttal az is várat magára. Azt, hogy meddig, ma még nem tudjuk megmondani, hiszen itt olyan döntéseket kell majd meghozni, amelyek nem az Állatkertben, nem intézményi szinten születnek meg.

– részletezte.

A régen elpusztult emlékeket is szerették volna valamelyest helyreállítani. Így például a Holnemvolt Vár zóna kapuját úgy építették meg, hogy az a régi vurstli legendás fényképésze, Helfgott Sámuel műtermének homlokzatát eleveníti fel. Az ugyancsak ideépült fedett lovarda pedig a régi vurstli egy másik létesítményét, a Reymetter-féle lovardát idézi. Ezek az építmények már több mint fél évszázada eltűntek, de a Holnemvolt Vár kialakításakor igyekeztek ilyen értelemben is megidézni az egykori vurstli világát. A Hullámvasúttal kapcsolatban is azt szeretnék, ha felújítva ismét a közönség rendelkezésére állhatna.









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás