Tavasztól késő őszig találkozhatunk toklásszal az út szélén, erdőn, mezőn, elhanyagolt területen. Látszólag ártalmatlan, de a kutyák bőrébe jutva fájdalmat okozhat kedvencünknek.
A közösségi média oldalai hetek óta olyan állattartók beszámolóitól hemzsegnek, akiknek a kutyusából az állatorvosoknak kellett eltávolítani az egérárpa kalászának egy száraz darabját, ismertebb nevén toklászt. Nem véletlenül rettegnek a kisállat-tulajdonosok ettől a növénytől, hiszen meglehetősen sok galibát és nagy fájdalmat tud okozni. Négylábú barátunk nem csupán belélegezheti, hanem le is nyelheti, de a fülébe, mancsába, szemhéjába, vagy akár a fogínyébe, illetve a garatba is belefúródhat.
A toklász az egérárpa nevű növénynek az elszáradt termése, ami manapság sajnos rendkívül elterjedt. Nem kell erdőn, mezőn járni vagy nagy kirándulást tenni hozzá, ez a növény már a városban a járdák szélén, vagy akár a kertben is előfordulhat. Mivel ez a termés elég szúrós, könnyedén utat vájhat négylábú barátaink mancsába, de az sem ritka, hogy a szemhéjuk mögé, fülükbe kerül bele, vagy a szimatolás során az orrüregbe szippantják fel.
Sokféle tünete lehet, ha kedvencünkbe toklász fúródott. Akár hetekig is képes vándorolni a bőr alatt, komoly károkat okozva közben a szövetekben. Útja során gyulladást, fertőzést és olykor súlyos szövődményeket is okoz mire vizsgálatok sora alatt kiderül, hogy ez a kis növénydarab felelős a mérhetetlen szenvedésért.
Vakarózás, fejrázás, tappancsrágás, kényszeres viselkedés, egyensúlyzavar, mozgásra/érintésre erős fájdalom jelentkezése – ezek mind utalhatnak arra, hogy toklász van a kutyusban. A legjobb megoldás minden esetben a mielőbbi, szakszerű eltávolítás. Ugyanis minél tovább marad a testben a növénydarab, annál nagyobb károsodást okozhat.
Sajnos az utóbbi időszakban több kutya is áldozatul esett. Száncsó vidéki kutya, minden nap egy hatalmas mezőn sétáltatják. Egyik nap tüsszögni kezdett:
Egyre durvábban prüszkölt és tüsszögött. Pár óra múlva megnyugodtunk, mert abbahagyta, de ezután újra kezdte, még az előzőnél is durvábban, vérzett is az orra
– mesélte olvasónk, Csilla.
A kórházat azért halogatták, mert Száncsó egy tízéves staffi és féltették az altatástól. De végül annyira prüszkölt, hogy nem volt más választásuk. Jól döntöttek: az eb egy toklászt szippantott fel, ami már majdnem a szeménél járt:
„Szerencsére gond nélkül kiszedték, de mondták, hogyha nem megyünk el, nagy baj lett volna” – mondta.
A 15 éves spániel-vizsla keverék Barbara sem úszta meg a toklász okozta fájdalmat.
Hazaértünk a sétából és arra lettem figyelmes, hogy Barbi megdöntve tartja a fejét. Hozzáértem a füléhez és egy hatalmasat sikoltott
– osztotta meg lapunkkal Gabi, aki hozzátette, hogy maga is nagyon megijedt és azonnal felhívta az ügyeletes állatorvost, akik azt tanácsolták, hogy holnap vigye be a rendelőbe az ebet.
Az orvos eléggé megijesztett, mert azt mondta agyvérzés egyik jele is lehet. Ilyen idős kutyáknál ebben a melegben elég jellemző
– mondta.
Másnap az állatorvos megvizsgálta a fülét egy műszerrel, és megállapította, hogy toklász ment a fülébe.
Végig visította a vizsgálatot, nagyon fájdalmas volt neki. A doki szerint ez egy régebbi toklász lehetett, pár napja mehetett bele a fülébe. Hiába nézem át minden nap a fülét, ez úgy látszik elkerülte a figyelmemet, mert Barbarának hosszú szőre is van
– részletezte.
Végül az ötödik kísérletre sikerült kiszedni a mélyre csúszott toklászt. A nagyobb városokban és a fővárosban lassan talpalatnyi hely sincs, ahol ne ez a növény uralkodna, vagy ne lenne tele minden a kaszálás után hanyagul otthagyott darabjaival. Annyit tehetünk, hogy minden séta után alaposan átnézzük kedvencünk minden porcikáját, a száját is. És, ha a fenti viselkedések bármelyikét tapasztaljuk, akkor mielőbb orvoshoz fordulunk vele.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre