Nem sokon múlt: sikertelen volt a japán magánűrhajó leszállása a Holdra – Fotó!

Elképzelhető, hogy a Hakuto-R keményen landolt a Hold felszínén.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2023.04.26.
Módosítva: 2023.04.26.
hold Japán Űrkutatás

Sikertelen volt a japán magánűrhajó leszállása a Holdra, az Ispace japán cég szerdán közölte, hogy a Hakuto-R nevű holdjárójuk valószínűleg lezuhant. A tájékoztatás szerint az Ispace űrkutatási vállalat pillanatokkal a tervezett holdra szállási idő előtt elvesztette a kapcsolatot a kereskedelmi Hold-szondájával. Az eseményeket élőben lehetett nyomon követni a tokiói repülésirányítás központjából a vállalat YouTube-oldalán.

Hakuto-R: az űrszonda neve a japán mitológia szerint a Holdon élő fehér nyúlra utalFotó: Franck Robichon

A közleményében azt írták, hogy „nagy a valószínűsége” annak, hogy a Hakuto-R „végül keményen landolt a Hold felszínén”.

Josef Aschbacher, az Európai Űrügynökség (ESA) főigazgatója azt mondta, meggyőződése, hogy a Hakuto-R küldetése csak a kezdete a sok lenyűgöző projektnek és tevékenységnek.

A 2,3 méter magas, kiterjesztett leszállótalpakkal 2,6 méter széles Hakuto-R tavaly decemberben indult a SpaceX amerikai űripari cég Falcon-9 hordozórakétájával a floridai Cape Canaveralból. Történt ez annak érdekében, hogy a szonda kevesebb üzemanyagot szállítson. A leszállóegység hosszabb, energiatakarékosabb útvonalon haladt, meghajtásához felhasználva a Föld és a Nap gravitációját.

Rakományában volt egy kis rover (holdjáró) az Egyesült Arab Emírségekből, egy még kisebb kétkerekű robot a japán Jaxa űrügynökségtől és a japán Tomy játékgyártótól.

A 2023-as év a kínai naptár szerint a nyúl éve, a Hakuto név pedig a japán mitológia fehér nyulára utal, amely a legenda szerint a Holdon él.

Mindeddig csak állami űrkutatási ügynökségek missziói jutottak el a Holdra. Két amerikai magáncég, az Astrobotic és az Intuitive Machines szintén tervezi már saját Hold-küldetését.

 









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás