Rengetegen emlékeznek a katasztrófa napjára, pedig már 37 éve történt...
Sokkolta a világot 1986. április 26-án, amikor robbanás rázta meg a magyar határtól mintegy 800 kilométerre fekvő Csernobil és Pripjaty közelében felépített Vlagyimir Iljics Lenin atomerőművet. Az atomreaktor belsejében minden megsemmisült, miközben 50 tonna rendkívül radioaktív anyag került a levegőbe. A robbanáshoz számos elhibázott művelet vezetett.
A tudósok 40 ezer rákos megbetegedést tulajdonítanak az 1986-os katasztrófának, melynek hatásai a természetben mind a mai napig jelen vannak. A becslések szerint Magyarországon mintegy 100 ember fertőződhetett meg a csernobili szerencsétlenség következtében.
A szovjet vezetés sokáig megpróbálta eltitkolni a katasztrófát, rövid időn belül azonban már Svédországban kezdtek el radioaktív felhőket észlelni délkeletről, a Szovjetunió irányából. Ettől kezdve már nem lehetett sokáig hallgatni a baleset bekövetkeztéről. A felhő április 29-én érte el végül Magyarországot. Hazánk szerencsés volt abból a szempontból, hogy a Kárpátok hegyei megvédték a Csernobil felől érkező radioaktív felhőtől.
Az erőmű ugyan már nem termel elektromosságot, de a meglevő három reaktort csak 2065-re tudják teljesen leállítani, a sérült reaktort pedig folyamatosan felügyelni kell, hogy ne szökhessenek el belőle a radioaktív anyagok.
A Metropol az évforduló alkalmából az utca emberét kérdezte arról, hogy mire emlékszik, hol volt és mit csinált a tragédia idején. A körkérdésről szóló videónkat az alábbi linken tudod megnézni:
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre