Átalakulóban vannak a névadási trendek.
A Központi Statisztikai Hivatal évről évre sorra szedi a népszerű keresztneveket. Míg a kétezres évek elején a Viktória, Vivien és Anna voltak a leggyakoribb lánynevek, addig napjainkban inkább a Hanna, Zoé és a Léna. A fiúk esetében a Dánielt, a Dávidot és a Bencét a Levente, a Dominik és az Olivér váltotta fel a rangsorban.
„Tavaly a legnépszerűbb női nevek a Lili, a Zselyke, a Kamilla és az Anna, míg a legkedveltebb fiúnevek a Noel, a Benett, a Bence és a Levente voltak a vármegyeszékhelyen. Különlegességek között említhető például a Zseraldina, a Rubina, a Leila vagy a Lorina” – válaszolta a szoljon.hu megkeresésére Gyuricska Éva, a szolnoki polgármesteri hivatal sajtóreferense.
Hozzátette: a régi tradicionális nevek második névként térnek vissza, míg az extrém névadások leginkább a népszerű sorozatokhoz kötődnek.
Továbbra is népszerű fiúnevek a Dávid, a Gergő és a Milán, a lánynevek közül pedig nagyon kedvelt a Rebeka és a Laura. Természetesen akadtak olyan érdekes fiúnevek is, mint például a Ben, a Laurent vagy az Izmael. Az anyakönyvvezető megjegyezte, hogy az elmúlt évben egyre több esetben kerültek elő régi nevek, mint a Lenke, a Brigitta, a Borbála, az Anna, a Katalin, az István, a Károly, a László és a Zoltán.
Általános tendencia, hogy a lányok különlegesebb neveket kapnak, mint a fiúk. Az elfogadott, illetve a kérelmezett nevek több mint kilencven százaléka idegen eredetű. Egyre gyakoribbak a kettős női nevek, például az Annabori vagy éppen az Emmaléna.
Új jelenség, hogy felnőttek szeretnének olyan nevet felvenni, ami nincs az adható keresztnevek között. A legkirívóbb esetek között említették a Kolbászt, a Felhőt, a Zét, a Zékát, a Tasit, a Hubadúrt és a Zsolit, a lányoknál pedig a Mesét, a Csodát, a Csodálkát, a Bogarat, a Pocát, illetve a Tiszát.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre