A felkapott pletykákkal ellentétben semmi esély nem volt a medencék megmentésére az állapotuk miatt, ám a korábbi strand helyére semmi olyan dolog nem fog kerülni, amitől a környéken lakók tartottak.
Ahogy arról a Metropol elsőként számolt be, elkezdődött Rákoscsabán, a több mint 90 éves Csabagyöngye strandfürdő lebontása. Az már korábban borítékolható volt, hogy fővárosunk történelemének egy darabkája tűnik el a korábbi strand lebontásával, ugyanis, mint megtudtuk, a medencék romló állapota és azok környezete is balesetveszélyes volt. Így az újranyitásról álmodni sem lehetett a 30 éve használaton kívüli fürdőben.
A medencék az 1920-as évek végétől egészen a 80-as évek végéig működtek, a bezárását követően pedig 1999-ben került az Üdvhadsereg Szabadegyházhoz a terület. A szervezet a Metropolnak nyilatkozott a medencék elbontásának okairól, illetve eloszlatták azokat a tévhiteket, miszerint bármilyen nagy beruházás kerülne a strand helyére.
Az Üdvhadsereg Szabadegyháztól megtudtuk, hogy az egyház értékesítette a Lemberg utca 38–42. szám alatti ingatlanuk egy részét, és itt található a két romos medence.
A híresztelésekkel ellentétben nem lett volna mód a strand újranyitására, mivel az építése óta időközben életbe lépő, egyre szigorodó szabályozásnak nem tudott volna semmilyen módon megfelelni ez a terület
– árulta el az Üdvhadsereg. Rámutattak, hogy a strandot ezért is zárták be korábban, az szervezet pedig már a használaton kívüli területet vásárolta meg és azon szociális tevékenységet folytatott az utóbbi 20 évben.
„A teljes rész hasznosításával kapcsolatban időközben több terv is született és került elvetésre. Mivel a méretei miatt a terület gondozása, és a rajta lévő tereptárgyak egyre veszélyesebbé váló, romló állapota sürgetővé tette azt, hogy megoldást találjunk, ezért felmerült a részleges értékesítés gondolata” – tette hozzá a szervezet.
Nemcsak a fürdő, de annak környezete is romos állapotba került. Például a fákkal alaposan elbántak a szélviharok. Egy favizsgálati szakvélemény után 2022 októberében a telken található öreg fákat veszélyesnek és kivágandónak minősítették. Az eltávolított 11 fa helyett Magyarországon őshonos új fafajokat telepítenek majd. A hatalmas területen betonnal fedett rész már nem felel meg a családi házas övezetre vonatkozó előírásoknak.
Megoldást kellett találnunk ezekre a kérdésekre, azonban ez olyan költséggel járt volna számunkra, amelyet vállalni nem tudtunk. Ezért 2023 február hónap végén a terület egy része eladásra került.
Semmilyen hatalmas beruházás nem várható a területen, az Üdvhadsereg ugyanis csak olyan cégnek kívánta értékesíteni a területet, aki családi házakat akart oda telepíteni.
Az új tulajdonos, a DebÉv Generál Kft. a tereprendezés után családi házakat kíván építeni
– számolt be róla az Üdvhadsereg sajtóosztálya.
A Metropol személyesen is felkereste a területet, és beszélt a környéken élőkkel. Itt olyan információkhoz jutottunk, miszerint néhány ingatlanügynök azzal a történettel értékesített drágábban házakat a környéken, hogy a közeljövőben wellnessközpont fog épülni a strand helyén. Lehet, hogy emiatt is élt az a feltevés a budapestiek fejében, hogy fürdő épül a régi strand helyére. Ez azonban szemfényvesztés volt.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre