1948 óta adják át hazánk egyik legrangosabb kitüntetését, a Kossuth-díjat, melyet február 13-án alapítottak.
1948-ban ezen a napon, február 13-án alapították meg a Kossuth-díjat, a magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréséért járó legmagasabb magyar állami kitüntetést. Az első díjakat 1948. március 14-én adták át az ország legkiválóbb embereinek, akik hozzájárultak az ország újjáépítésének sikeréhez. Az első időszakban a díj mellé 20 ezer forint és babérkoszorú járt. 1990 óta a miniszterelnök javaslatára a köztársasági elnök adományozza. 1991-től a kitüntetettek a pénzjutalom, az oklevél és a jelvény mellett egy emlékszobrot is kapnak. Az aranyozott, bronzból készült Kossuth Lajost formázó kis szobrocska 89 milliméter magas, talapzata egy ezüstözött, rézből készült henger (255 mm magas, 40 mm átmérőjű), amelyben az oklevél tárolható.
Manapság jellemzően színészeknek, zenészeknek, tudósoknak ítélik a Kossuth-díjat, ám a szocializmus időszakából a díjazottak között találni ácsot, kőművest, kohómérnököt és vájárt is.
Nemrég jelentek meg a KSH 2021-es adatai a budapesti fizetésekről. Eszerint a legjobban a II. kerületben keresnek, itt bruttó 7,1 millió forintot keresnek fejenként. A dobogóra még a XII. és az V. kerület fért fel. A lista másik végén a XX., a XXIII. és a XV. kerület van, itt alig éri el a 4 millió forintot az éves bruttó fizetés.
Online szavazást indított Ferencváros önkormányzata azért, hogy a lakosság eldönthesse, milyen nevet kapjon az Ecseri úti metróállomás előtti tér. Szavazni az önkormányzat weboldalán lehet február 28-ig. Többek között József Attila, Mária Valéria, Munkások, Rejtelmek, Rubik Ernő, Zöldike és Remény elnevezések közül választhatunk.
Hamarosan újabb józsefvárosi óvodákban is elérhető lesz a németül beszélő nyuszi, Hans Hase alakja köré épülő német nyelvoktató program. A Goethe Intézet térítésmentesen biztosítja a pedagógusfelkészítést és a tanulási csomagot. Egyelőre a Tündérkert és a Várunk rád óvodák csatlakoznak a programhoz.
Hétfőn a Regionális Vérellátó Központ mellett 12–18 óra között a Sugár üzletközpont II. emeletén, illetve a Pólus Centerben lehet vért adni ahhoz, hogy fejenként megmentsünk három életet.
Kerek születésnapját ünnepli a Madách sarkán stabilan ácsorgó Központ (Madách Imre út 5.). A 10. évadot nem egy hagyományos bulival, hanem egy szülihéttel indítják, sőt, egész éves programdömpinget és meglepetéseket ígérnek nekünk. Február 13. és 19. között esténként bulikra számíthatunk, de lesz jubileumi fotóválogatás, vasárnap pedig brunch party is.
A költő, író halálának negyedik évfordulóján emlékezhetünk rá a Virág Benedek Házban (ahol Tandori kedvenc helyeit járhatjuk végig vezetett sétán) és a Jókai Anna Szalonban (itt költők, írók, műfordítók, irodalmárok, művészek olvasnak fel Tandori Dezső-szövegeket) délután 5 órától.
A február 13-án délután 4 és 6 óra között a Hegyvidéki Kulturális Szalonban rendezett Urbanisztikai beszélgetések következő témája az élhetőség, a városi szövet, a kerületi alközpontok lesznek. A beszélgetésen többek között Bojár Iván András művészettörténész, a 10 millió fa közösség alapítója, valamint Gerendai Károly vállalkozó, kultúraszervező vesz részt.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre