A Momentum szerint mégsem aggályos, hogy a DK-s polgármesterek miatt egyenként több száz milliót bukott hat budapesti kerület, köztük Óbuda-Békásmegyer is. A helyi Fidesz–KDNP által Kiss László ellen kezdeményezett fegyelmi eljárást a baloldali képviselők pont a Momentum frakcióvezetőjének javaslatára vették le napirendről, pedig a baloldali párt korábban országosan ítélte el az esetet.
Azért kezdeményezett fegyelmi eljárást a Fidesz–KDNP Kiss László polgármesterrel szemben, mert az a DK-s pártérdeket az óbudaiak képviselete elé helyezte. Jelen esetben nem volt hajlandó megjelenni azon az egyeztetésen, ahol a kerületeknek szánt kormányzati rezsitámogatásról döntöttek. Állítólag azért, mert Gyurcsány megtiltotta neki...
Így a Kiss által vezetett városrész egy fillért sem kapott, azokkal a polgármesterekkel ellentétben, akik kerületenként több száz milliós támogatást „vihettek haza”, megkönnyítve ezzel például az iskolák, idősotthonok vagy óvodák rezsijének kifizetését.
A Fidesz–KDNP úgy véli, Óbuda esetében nagyságrendileg 700 millió forinttól fosztotta meg a kerületieket és a városrész költségvetését Kiss László. A frakció szerint a polgármesterekről szóló jogszabály egyértelműen rögzíti, hogy „Fegyelmi vétséget követ el a polgármester, ha tisztségéből illetőleg foglalkoztatási jogviszonyából eredő kötelezettségét vétkesen megszegi”. Kiss László a fegyelmi eljárásról való döntést először zárt ülésre vitte, majd a helyi Momentum frakcióvezetőjének, Szkaliczki Tündének javaslatára a baloldali többség levette napirendről.
Az óbudai Momentum kétszínűségét jól mutatja, hogy képviselőik ismét Gyurcsány Ferenc helyi embere mögé álltak be, pedig a pártjuk elnöke, Gelencsér Ferenc még így nyilatkozott nemrégiben: „Egy megválasztott képviselőnek mindenkit képviselnie kell, függetlenül attól, hogy az illető hova szavaz. Ez a munkája. Ez a kötelessége. Egy kerületi polgármester elsődleges feladata a kerület lakosságának képviselete. Úgy tűnik, hogy Budapest polgármesterei közül ezt sajnos nem mindenki gondolja így
– mondta el a Metropol kérdésére Gyepes Ádám kormánypárti önkormányzati képviselő, aki hozzátette: „Most sokadjára is megbukott az óbudai DK-s vezetés narratívája, miszerint a fővárosi kerületektől minden forrást elvonnak, ezért nincs pénz semmilyen beruházásra vagy a kerületben élők szociális támogatására.”
„Az ülésen az is kiderült, hogy a tavalyi előzetes tervben szereplő 10 milliárd forint helyett idén már több mint 16,7 milliárd forint helyi iparűzési adóbevétellel számolnak Kiss Lászlóék” – tudtuk meg Gyepes Ádámtól. Ennek ellenére a baloldali koalíció képviselői ismételten figyelmen kívül hagyták az önkormányzat egyik intézményének, az Óbudai Kulturális Központnak felügyelői bizottsági javaslatát. Ez inflációt követő béremelést javasolt a központ munkavállalóinak, szerintük így lehetne ugyanis megtartani a nagymértékben megfogyatkozott dolgozói létszámot. A baloldal képviselők a meghatározott nagyságrendű igényt lesöpörték az asztalról és mindössze 10%-ot hagytak jóvá” – mondta a fideszes képviselő.
A városrészek döntő többségében a helyi Fidesz–KDNP-frakciója fegyelmi eljárást kezdeményezett a DK-s polgármesterek ellen, hiszen nekik a kerületieket kellett volna képviselni a kormánnyal való egyeztetésen, és nem pártérdeket. A baloldali többség miatt ez azonban sehol nem érvényesült annak ellenére, hogy a polgármesterek esküt szegtek. Az is egyértelmű a képviselők elmondása alapján, hogy a polgármesterek Gyurcsány Ferenc utasítására maradtak távol és okoztak ezzel kárt a városrészben élőknek.
Ezzel a döntéssel, hogy nem vették napirendre a fegyelmi eljárás kezdeményezését, a baloldali képviselők közös felelősséget vállaltak Szaniszló Sándor polgármesterrel. Még foglalkozni sem hajlandók azzal, hogy a kerület vezetője miért nem ment el a tárgyalásra és miért nem képviselte a kerületiek érdekét. Hogy miért nem küldte el maga helyett a helyettesét, azaz miért nem végezte a munkáját
– mondta el a Metropolnak dr. Lévai István Zoltán. A helyi fideszes képviselő emlékeztetett: „A XVIII. kerület nagyságrendileg 500 millió forintot bukott el amiatt, mert a DK-s polgármester nem volt hajlandó elmenni a tárgyalásra. Amikor megkérdeztem tőle a novemberi testületi ülésen, hogy mégis miért okozott ezzel kárt a kerületnek, kiderült: Szaniszló Sándornak fontosabb Gyurcsány Ferenc iránymutatása és a pártérdek, mint a saját kerületének lakói”.
Szaniszló Sándor polgármester ekkor így summázta távolmaradása okát:
„...Várható volt, hogy nem fogunk semmit kapni. Voltak olyan polgármesterek, akik elmentek külön. Mi nem kérünk abból a jegyzetfüzetből sem, meg abból a tollból sem, amit Gulyás Gergely adott nekünk, amikor egy évvel ezelőtt voltunk náluk”.
Akár 500-700 millió forintra is rúghatna az az összeg, amit László Imre polgármester miatt nem kap meg a XI. kerület. Az, hogy nem tartotta fontosnak részt venni az egyeztetésen, kimondottan felelőtlen magatartásra utal, és ezzel teljes mértékben bebizonyította, hogy a pártpolitikát előbbre valónak tartja a kerületiek érdekeinél. Miután a DK-s polgármesterek közül csak Niedermüller Péter ment el Erzsébetvárosból, ő is csak azért – a hírforrásaink szerint –, mert elfelejtette elolvasni azt a levelet, ami felszólította a polgármestereket, hogy ne egyeztessenek. Azért nem jelent meg a hat DK-s polgármester az egyeztetésen, mert ez volt Gyurcsány Ferenc kérése
– tájékoztatta lapunkat Csernus László, a Fidesz-KDNP frakcióvezetője.
A polgármester arra esküdött, hogy az újpestiek érdekét képviseli. Déri Tibor mulasztott, hiszen nem ment el a kormánnyal való tárgyalásra, és ezzel Újpesttől vett el pénzt. Ezért kezdeményezzük a fegyelmi vizsgálatot. Déri Tibor polgármester, illetve a DK-s vezetésű kerületek azért maradtak ki a sok száz milliós rezsikompenzációból, mert Gyurcsány Ferenc utasítására nem mentek el egyeztetni Láng Zsolt kormánybiztossal. Mindez iskolapéldája, hogy a DK maga generálja a problémákat csak azért, hogy azután politikai tőkét kovácsoljon belőlük. Nem igaz az, amivel kampányolnak, miszerint kivérezteti a kormány a baloldali önkormányzatokat
– hangsúlyozta korábban Nagy István, a Fidesz–KDNP frakciójának vezetője.
A kormány 138 városi és 17 kerületi önkormányzat között osztott szét 44 milliárd forintot, amelyet az önkormányzatok a legfontosabb közszolgáltatások működtetésére fordíthatnak. A tárgyalásokra a tízezer lakos feletti városok és a fővárosi kerületek kaptak meghívót. „A támogatásért cserébe mindenkitől takarékosságot kértünk, ezért az érintett önkormányzatok tervet készítettek a lehetséges energiamegtakarítási lehetőségeikről. A támogatás összegét a települések anyagi helyzete, energiabeszerzési szerződései, valamint az adott önkormányzat egy lakosra jutó iparűzési adó képessége határozta meg” – mondta el korábban a Metropolnak Láng Zsolt kormánybiztos. A támogatást a kormány pártszínektől függetlenül adta, Budapesten a legtöbbet, 760 milliót Csepel kapta, míg a legkevesebbet, 76,7 milliót Terézváros. Viszont a III., IV., IX., XI., XV., XVIII. kerület egy fillért sem, mert a DK-s polgármesterek nem mentek el az egyeztetésre...
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre