Dódity Gabriella fideszes fővárosi képviselő szerint az egész eljárás álszent, embertelen, buta és gonosz. Ráadásul visszaélésre ad lehetőséget.
Az energiaválság idején még a kóbor kutyákon is spórolnak Karácsony Gergelyék, igaz, elenyésző az összeg, körülbelül napi 4000 forint az, amiért több ezer kutya sorsa bizonytalanná válik január 1-jétől. Mint a főpolgármester-helyettes, Kiss Ambrus nyilatkozta legutóbb az elmaradó karácsonyi díszkivilágításról (23 millió forintot spórol a főváros), a legkisebbért is le kell hajolni. Érdekes, hogy közben 100 millió forintért létesít a Városháza Rózsakertet, és Wintermantel Zsolt fideszes képviselő szavai szerint „megy a milliárdos pazarlás”. Számos beruházást – mint például a Lánchíd felújítása – drágábban és kevesebb műszaki tartalommal valósítanak meg. Most a kóbor állatokon a sor...?
Az Illatos úti ebrendészeti telep fenntartója, a Fővárosi Rendészeti Igazgatóság (FÖRI) még év végén kereste fel levélben a kerületek jegyzőit, hogy közölje velük: a kóbor állatok eltartása a befogástól számított 16. naptól már a kerületek hatásköre. A Kontra úgy értesült, hogy a FÖRI arra is felszólította az önkormányzatokat, hogy kössenek megállapodásokat ebrendészeti telepek, illetve állatmenhelyek üzemeltetőivel, vagy ha ez nem megy, akkor oldják meg maguk a feladatot.
Dódity Gabriella fideszes képviselő szerint, az „egész eljárás álszent, embertelen, buta, illetve gonosz”. Ráadásul visszaélésre ad lehetőséget.
Az, hogy a kerületek menhellyel, civil szervezettel szerződnek, több szempontból aggályos. A szervezetek ugyanis túltelítettek, alig van szabad helyük, a kormány épp pályázati forrással segíti őket. Súlyosbítja a helyzetet az energiaválság, amely óriási kihívások elé állította a menhelyek többségét. Ennek ellenére az ő nyakukba sózná a problémát tulajdonosként Karácsony. A másik lehetőségük, ami egyelőre folyosói pletyka, hogy napi 4000 forintot fizet a kerület a fővárosnak, és akkor maradhat a kutya az Illatos úton. Ez két szempontból aggályos. Egyrészt: mit old ez meg a folyamatos telt házzal működő Illatos úton? Semmit, a kutyák elhelyezését és sorsát, gazdásodását biztosan nem. Csak spórolás az állatokon, mert más fizeti a tartásukat, nem Karácsony. Ha fizeti….és ez a másik aggály. Ha a kerület úgy dönt, nem ad havi 120 ezer forintot egy állatért per hó, ugyanis az örökbe adásuk kétséges, akkor mi jön? Megint az altatás?
– hangsúlyozta a fővárosi képviselő.
Egy kutya esetében annak napi ellátása, etetése kizárólag az, amely költség megtakarítható. Jelen esetben körülbelül 1000-2000 állat kerül be az Illatos útra egy évben (kutya és macska). Minden más: a telep fenntartása, bekerült állatok csipezése, oltása stb. megúszhatatlan, hiszen a telep fenntartását és működtetését az önkormányzati törvény kötelező feladatként írja elő a Fővárosi Önkormányzat számára Budapesten.
Állatvédők hívtak aggódva, jegyzők, polgármesterek kerestek meg, hogyan kell ezt értelmezni, mekkora hülyeség ez, és csináljunk valamit, mert ez katasztrófa. »Zuhanyhíradóból« tudom, hogy a baloldali polgármesterek is felháborodtak, és többen jelezték Karácsonynak, hogy ez egy baromság… Az állatvédők szintén attól tartanak, hogy ezek a szerencsétlen kutyusok senkinek sem kellenek majd, és ismét altatás lesz a sorsuk. Ezért fővárosi képviselőként éppen most írok egy levelet, hogy heti bontásban kérek rendszeresen tájékoztatást a hetente bekerülő állatokról, a kerületről, ahonnan bekerültek, és a döntésekről, hogy mi lesz a sorsuk. Szemmel akarom tartani a szerencsétleneket, hogy ne kerüljön senki túlaltatásra, és közbe tudjunk lépni akár civil szervezetekkel, akár magánszemélyekkel, hogy megmentsük őket
– hangsúlyozta Dódity Gabriella, aki azt is elmondta a Metropolnak, hogy a törvényi lehetőség régóta adott, de eddig még senkinek nem jutott eszébe kipaterolni erre a jogszabályhelyre való hivatkozással a gazdátlan állatokat, csak az állatbarát Budapestet ígérő Karácsonynak…..
Karácsony megválasztása előtt, a kampányában fontos állatvédelmi feladatokat és állatbarát, új gyepmesteri telep létrehozását sürgetett, menhely funkcióval kiegészülve. Állatbarát Budapestet ígért, a hírt magát »cukiskodva« egy sajtótájékoztatón jelentette be, ahová egy kutyát is odaállított. Az azóta eltelt három évben nem történt semmi. Ma 2022-ben mégis szabadulna a minimum feladatok ellátásától is. Sokan sokat küzdöttünk azért, hogy Tarlós idején megmutassuk, gyepmesteri telepet is lehet és kell is az állatvédelmi, állatjóléti szempontok szerint működtetni. Mára ennek ismét vége. Visszatért a fővárosba a kőkorszaki szemlélet, ami ellen küzdöttünk.
– emlékeztetett a kormánypárti képviselő, aki egyébként két közgyűlésen is felemelte a hangját a döntés ellen, de Karácsony Gergely a saját korábbi kampányígéreteit is lesöpörte az asztalról.
Dódity szerint a politikai irányvonalaktól függetlenül kellene Karácsony Gergelyéknek kezelni ezt a kérdést, hiszen állatok százainak az élete foroghat kockán.
A jelenlegi gyepmesteri telepet el kellene költöztessék egy nagyobb és arra alkalmasabb helyre, ott kettéválasztanák a gyepmesteri és a menhelyi funkciót, és így létrejöhetne Budapesten egy olyan állatvédelmi központ, amellyel az méltón viselhetné az »állatbarát város« nevet.
– mondta.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre