Jelentősen megnövekszik a hevített dohánytermékek ára, az Európai Unió döntése miatt pedig a hagyományos cigaretta ára is emelkedhet tavasztól. Megkérdeztük a budapestieket, náluk mi lenne az a lélektani határ, amit már nem fizetnének ki egy doboz cigiért.
Februártól változik a hevített dohánytermékek jövedéki adója: ez akár 700-800 forint áremelkedést is jelenthet. Nem kíméli a drágulás a hagyományos cigarettát szívókat sem, ugyanis az Európai Bizottság már tárgyal ezek áremeléséről is, amit hónapokon belül megérezhetnek pénztárcájukon a dohányzók.
– Szerintem nincs az a pénz, amit egy függő ne fizetne ki a cigiért. Ha tízezer forint lesz egy doboz cigi, akkor is meg fogjuk venni, ez olyan sajnos, mint az élelem. Amennyibe kerül, annyiért vesszük meg, mert kell. Maximum az adagon fog csökkenteni a dohányzó, hogy kevesebb cigit szívjon – árulta el a Metropolnak Jocó. Áron is hasonló véleményen van:
Ameddig jólesik, addig szívni fogom, ez nem a pénzen múlik
– árulta el a Metropolnak, azonban hozzátette: van olyan ismerőse, akinél már elérkezett az a lélektani határ az árakban, amit már nem fizet ki cigarettáért.
Dániel hevítő készüléket használ dohányzásra, így rá nagy hatással lesz februártól a drágulás.
Számomra kétezer forint fölött már luxusnak számít egy dohánytermék
– árulta el a lapunknak Dániel, aki azt is hozzátette, hogy el fog gondolkodni rajta, hogy mennyire éri majd meg februártól dohányoznia, hiszen a 700-800 forintos áremelés nála már átlépi azt a határt, amennyit költeni szeretne rá.
Erika bár tisztában van vele, hogy egészségtelen és rossz szokás a dohányzás, nem hiszi, hogy lenne az a pénz, amit ne fizetne ki cigiért.
Számomra ez egy rituálé, hogy ebéd után egy kávé mellé rágyújtok egy szál cigire
– mondta lapunknak.
– Lerakni biztos nem fogom áremelkedés miatt, maximum kevesebbet fogok elszívni. Ez egy káros szenvedély, és talán nem is a cigarettát nehéz letenni, hanem ezt a rituálét nehéz elhagyni, ami vele jár – mondta.
A KSH 2019-es adatai alapján a magyar lakosság 24,5 százaléka dohányzik naponta, 18 százalékuk leszokott, 55,2 százalékuk pedig soha nem dohányzott. Magyarország a dohányzó országok 2016-os ranglistáján a 13. helyen áll.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre