Hamarosan régi pompájában tündökölhet az elhanyagolt épületegyüttes. A palota kívűl-belül megújul.
A magyar kormány a Nemzeti Hauszmann Program meghirdetésével úgy döntött, hogy a Budavári Palotanegyed második világháború utáni méltatlan állapotát megszüntetve az épületeket régi pompájában állítja helyre - írja a Ripost.
2021. augusztus 20-án nyílt meg a Budavári Palota eredeti formájában visszaépített első épületrésze, a déli összekötőszárny és benne az újjászületett Szent István-terem. Idén elkezdődött az északi rész helyreállítása, jövőre pedig elindul a báltermi szárny rekonstrukciója, ami igazán látványosnak ígérkezik.
A legimpozánsabb külső és belső terek, a Bálterem, a Buffet-galéria, a Habsburg-terem és a Trónterem lenyűgöző szépségű megújulásának lehetünk tanúi: ugyanis visszaépítik a főbejárati előcsarnokot, a fedett belső udvart, az elegáns előteret, a Munkácsy-előszobát és a kapcsolódó termeket, itt a jövőben palotatörténeti kiállítás várja majd az érdeklődőket.
Innen indul az enfilade nevű szabadon bejárható, egybenyitható teremsor, amely a második leghosszabb Európában, csak a trianoni békeszerződés megkötésének helyszínéül szolgáló versailles-i kastélyban van ennél is nagyobb egybefüggő teremsor.
A palotát az eredeti századfordulós terveket követve, de a 21. századi kihívásoknak megfelelően építik újjá. A rekonstrukció hosszú, éveket át tartó folyamat, amely a falkutatásokkal és diagnosztikai feltárásokkal kezdődött, és most ér a leglátványosabb szakaszába.
A munkának nagy része a kutatás, levéltári nyomozás, falfeltárás, az előkerült töredékek összerakása, ami segíti, hogy a Hauszmann-kori állapotok szerint újuljon meg minden, hiszen az eredeti tervek hiányosak, fotók is csak fekete-fehérben állnak rendelkezésre. Ráadásul ezeket az épületeket a háború után nem helyreállították, hanem környezetidegen szocreál stílusban átépítették a belső tereket. Ezeket fogjuk most visszaépíteni. Hogy az építkezés milyen ütemben haladhat, azt a gazdasági helyzet szabja meg
- nyilatkozta a lapnak Sikota Krisztina, a Várkapitányság turisztikai, kulturális és kommunikációs vezérigazgató-helyettese.
Szerencsére a háború és a szankciók okozta gazdasági nehézségek nem akadályozták az építkezést, így a projekt fennakadások nélkül folytatódhatott.
Aki épít, örök optimista. Mi azok vagyunk. Az Országház, a Szent István-bazilika és a budavári királyi palota kupoláinak hármasa újra Budapest éke lesz. Rekonstruáljuk a hauszmanni kupolát, amelynek csúcsát a Szent Korona mása díszítette
- árulta el Gutowski Róbert, a Budavári Palota rekonstrukciójának vezető építésze, akinek építészirodája Helsinki, Vilnius, Jekatyerinburg, Milánó és Sencsen kulturális építészeti tervpályázatain is ért már el sikereket.
Az Ybl- és Pro Architectura-díjas szakember szerint a palota Rákosi és Kádár alatti átépítése egy közel ezeréves hagyományt tört derékba, sebet ütve fizikai örökségünkben.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre