Utánajártunk! Már Luther Márton is állított fát, nálunk Jókai már 1866-ban említi...
Nem csak a karácsony szimbóluma a feldíszített fenyő, de el sem tudjuk képzelni nélküle az ünnepet. Mikor jött létre ez a hagyomány és kinek köszönhetjük? Ennek járt utána a Metropol.
Kezdjük azzal, hogy a keresztény kultúrkörben a karácsonyfa magának a karácsonynak is szimbóluma, azonban a fenyőkhöz már jóval korábban is hiedelmeket, jelentéseket kapcsolt az emberiség, például a germánoknál a mindenség szimbóluma volt az örökzöld. A történészek máig vitatják, hogy miképp vált a karácsony jelképévé a fenyő, sok történet kering erről.
A történészek abban megegyeznek, hogy a gyermeki fantáziának és gyakorlatiasságnak köszönheti együttesen a szerepét az örökzöld. Utóbbi elnevezése adja is, hogy azért ezt választották, mert télen is megtartja növényzetét és emellett mutatós is. Sokan a háromszög alakú kinézetet is ide sorolják, mert ezt a legkönnyebb díszíteni a többi fához képest. Egyes mondák Luther Mártont említik, mint az első olyan személyt, aki karácsonykor feldíszített egy fenyőt, de nincs semmi, ami ezt bizonyítani tudná, ám az tuti, hogy a szokás a Német-római Birodalomból való és már az 1500-as évektől vannak feljegyzések feldíszített fenyőkről.
Nem csak a kólát, de a karácsonyfát is részben az amerikaiaknak köszönhetjük, illetve az ottani sajtó erejének. Történt ugyanis, hogy a 19. században Viktória brit királynő hihetetlenül népszerű volt a tengerentúlon, sztár, vagy mai szóhasználattal élve celeb, akiről megjelent egy cikk 1846-ban az Illustrated London News hasábjain, ahol a családjával volt látható egy feldíszített fenyőfa előtt. Az imádott királyi felséget utánozva tömegesen kezdtek el az otthonukban karácsonyfát állítani és ezzel ezt a szokást meghonosítani.
Erre sincs teljesen biztosra vehető forrás, de Magyarországon elég valószínű, hogy Brunszvik Teréz grófnő állította az első karácsonyfát az 1820-as évek elején. A nemes nőt pedig sok más hazai uralkodó osztálybeli követte, akárcsak az Egyesült Államokban. Ez a szokás gyorsan elterjed, eleinte persze a tehetősebbek között, például Jókai Mór „A koldusgyermek című” elbeszélésében már említi a karácsonyfát 1866-ban.
A fenyő állítás azóta is népszerű, maximum az változik benne, hogy melyik évben melyik fajta fenyő a legkellendőbb.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre