A cinkotai evangélikus templomban régen egy kripta volt, de különböző építészeti stílusokat is megfigyelhetünk az épületen.
A Metropol stábja ellátogatott az 1000 éves cinkotai evangélikus templomba. Túránkon Vető István evangélikus lelkész vezetett minket végig, aki számos érdekességet elárult az egyházi építményről.
Utazásunk első állomása az evangélikus templom keleti oldalához vezetett, ahol egy több mint 50 évvel ezelőtti feltárás során érdekes helyre bukkantak a szakemberek.
„Az 1970-es évek elején volt egy nagy műemléki feltárás, aminek során felderítették, hogy itt a templomnak a keleti fala egy kripta felé nyílt, megtalálták a bejáratot is, és lent valószínűleg megtalálhatóak régi koporsók, amelyekben a korabeli lelkészeket temették el, de statikai és anyagi okok miatt inkább befalazták, és hagytak mindent békében” – magyarázta Vető István, aki megjegyezte, hogy a középkori templom alatt is volt egy kripta, ahol valószínűleg az első lelkészek sírja lehetett.
„Az 1970-es években történt műemléki feltárás és a műemléki helyreállítás, amely '81 és '84 között zajlott le, kialakította a templom belső terében a régi középkori templomnak az apszisát, hogy lássuk, hogy annak idején a 13. században hogyan nézhetett ki a templom” – mondta Vető István, majd hozzátette, hogy ezeknek a nyoma kövekből kirakott formában jelenleg is megtalálható az 1000 éves templomban.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre