A két évvel ezelőtt megjelent koronavírus járvány jelentősen rányomta a bélyegét a munkavállalók hangulatára is. Azonban egy friss felmérésből kiderül, hogy a munkavállalók egyre optimistábbak a keresetükkel kapcsolatban.
-Az év elejei adatokból azt látjuk, hogy a munkavállalók hangulata közeledik a járvány előtti szinthez és hozzáállásukat már az ötödik hullám sem befolyásolta érdemben – mondta el Kiss Márk István, a BNP Paribas Cardif Biztosító vezérigazgatója, aki hozzátette, hogy fokozatosan stabilizálódó hazai munkavállalói hangulat tapasztalható és az előző évhez képest a dolgozók már jóval optimistábban ítélik meg a saját helyzetüket.
A megkérdezettek harmada tart attól, hogy elveszíti munkahelyét egy éven belül. A kérdőívből az is kiderül, hogy mennyi tartalékjuk van az embereknek és hány hónapot tudnának átvészelni a fő kereső állásvesztése esetén.
-kevesebb, mint egy hónapot: 17%
-legfeljebb három hónapot: 48%
-több, mint egy évet: 23,5%
A kérdőív arra is kitért, milyen alternatív források állnának rendelkezésre a megélhetési költségek fedezésére:
-marad valaki a háztartásban, akire támaszkodnak: 69%
-kölcsönkérne olyan rokontól, aki más háztartásban lakik: 66%
-barát tudna segíteni: 53%
Az egymást követő harmadik negyedévben is igen optimisták a munkavállalók, azzal kapcsolatban, hogy viszonylag hamar találnának a képzettségüknek megfelelő új állást. A válaszadók 53 százaléka nyilatkozott úgy, hogy könnyen, vagy nagyon könnyen találna új munkát. Ez az érték az előző év hasonló időszakával összevetve 8 százalékpontos emelkedést jelent. A munkavállalók 74,5 százaléka pedig úgy vélte, hogy több mint öt évig biztosan megmarad a munkahelyük, vagy a cég, amelyben dolgoznak.
A munkavállalók egyre nagyobb hányada realizálja, hogy például egy esetleges jövedelemkiesés esetén nincs elegendő pénzügyi tartaléka a szokásos kiadások és a hiteltörlesztés fedezetére.
-Tapasztalataink szerint a korlátozások, illetve feszültebb időszakok idején jelentősen megnő az érdeklődés a különböző jövedelempótló biztosítások iránt. Érdemes tehát a nem várt eseményekre előre felkészülni és kalkulálni az esetleges következményekkel – mondta többek között munkanélküliség által okozott jövedelemveszteség esetén az ügyfeleinek hitelfedezeti biztosítást nyújtó biztosító vezérigazgatója.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre