A 2014-ben létrehozott munkaerőpiaci stabilitási index a világjárványhoz képest most pozitív tendenciát mutat. Úgy tűnik, hogy a munkavállalók kezdenek kilábalni a pandémia okozta depresszióból.
A munkaerőpiaci stabilitási indexet a BNP Paribas Cardif Biztosító és a Medián közvélemény-kutató közösen alkotta meg 2014-ben. Most ismét közzétettek egy friss kutatást.
Úgy tűnik, most bíznak a legjobban a munkavállalók abban, hogy könnyen találnak maguknak új állást. A felmérésben regisztrált 63 pont az előző év azonos időszakában 55, 2019-ben pedig 56 pont volt. A válaszadók 34 százaléka szerint könnyen, 19 százaléka szerint nagyon könnyen találna új, a képzettségének megfelelő munkát, amennyiben esetleg elveszítené a jelenlegi állását.
A felmérésből az is kiderült, hogy csökken azon munkavállalók aránya, akik ugyanannyi pénzért többet is dolgoznának. Az előző év azonos időszakában mért 53 százalékról mostanra 42 százalékra zuhant az arány. Ugyanakkor egy év alatt nem változott azok aránya, akik hajlandóak lennének nehezebb munkát ugyanannyi pénzért is elvégezni (46 százalék), illetve fél órával többet utazni az adott munkahelyre (66 százalék).
A munkavállalók hangulata lassan közeledik a járvány megjelenése előtti szinthez és a negyedik hullám érdemben már nem befolyásolta a hozzáállásukat.
– Az év végi adatok megerősítik a nyáron elindult pozitív irányú tendenciát, és az előző évhez képest egy optimistább helyzetképről árulkodnak – jegyezte meg Kiss Márk István, a BNP Paribas Cardif Biztosító vezérigazgatója.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre