Kint jártunk az óriási, új humanitárius tranzitpontnál a Stadionoknál – Fotók!

Átköltöztek a Budapest belső pályaudvarain működő segítőpontok a BOK Csarnokba, ahol minden eddiginél jobb ellátást tudnak nyújtani a háború elől menekülőknek. A Metropol a helyszínen járt, amikor Kőbánya felső állomásra befutott az első irányított, menekülteket szállító vonat.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2022.03.22.
X. kerület Menekültek

A budapesti BOK-csarnokban nyitott humanitárius tranzitpontot hétfőtől a kormány a karitatív szervezetekkel együttműködve az ukrajnai menekültek számára – jelentette be György István, a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára. A továbbiakban a Keleti és a Nyugati pályaudvaron már csak információs pontok működnek. A háború elől menekülőket buszokkal szállítják át a két pályaudvarról, illetve Kőbánya felső vasútállomásról a Stadionoknál lévő BOK-csarnokba, ahol kulturált körülményeket alakítottak ki számukra.

Öt busz telt meg főként menekült nőkkel és gyerekekkel. Fotó: Metropol/Máté Krisztián

A gyereksarok is a BOK-csarnokba költözött

„A BOK-csarnokban létrehozott tranzitváró jól szervezett és nincs tele. Amikor kiderül, hogy valamiből hiány van, nagyon gyorsan érkezik a segítség” – mondta el a Metropolnak Skrabski Fruzsina, a Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom vezetője, aki a többi segélyszervezettel és rengeteg önkéntessel együtt részt vett a játszósarok szervezésében, ami most átköltözött a csarnokba. „Itt végre jobb körülmények vannak, mert a Keleti nem volt erre fölkészülve. Ráadásul

nyugodt hangulat uralkodik” – mondta Skrabski Fruzsina, aki hozzátette, hogy szükségük lenne még önkéntesre, és nagyon várják a jelentkezésüket.

Skrabski Fruzsina szerint nyugottabb a hangulat a BOK-csarnokban Fotó: Metropol/Máté Krisztián

Sokan egyenesen a bombazáporból jöttek

„Ukrajnában nagyon rossz a helyzet, két napja nem aludtam semmit” – mondta lapunknak kimerülten Alexandra, aki családjával együtt menekült el a háború elől. „A vonatút nagyon hosszú és fárasztó volt, de örülünk, hogy már biztonságban vagyunk.”

Alexandra nagyon kevés csomaggal érkezett Fotó: Metropol/Máté Krisztián

„Az otthonunkhoz közel az oroszok bombákat dobtak le, így muszáj volt eljönnünk. A gyerekeimmel nagyon féltünk ott” – mesélte egy ukrán asszony, aki gyerekeivel és a kiskutyájukkal együtt menekült el Dnyipróból. „A férjem viszont ott maradt, az ukrán hadseregben harcol. Van egy barátunk Magyarországon, és itt maradunk nála a hónap végéig, de hogy mi lesz velünk áprilisban, azt nem tudjuk. Szeretnénk keresni egy olyan országot, ahol tudok fizetni egy lakást, mert Budapest nekünk túl drága.”

A család nem tudja még, mit hoz számukra a jövő Fotó: Metropol/Máté Krisztián

Internet, tolmácsok és orvosok várják a menekülteket

A BOK-csarnokban kialakított tranzitváró szolgáltatásai:

  • Fűtött váróhelyiség
  • Tolmács-szolgáltatás
  • Baba-mama- és gyereksarok
  • Illemhelyek
  • Orvosi ellátás
  • Telefonfeltöltési lehetőség
  • Internetelérés
  • Közel félmillió menekült érkezett eddig hazánkba

    „Az ukrajnai háború elől menekülve 1871 ember, köztük 717 gyermek érkezett vonattal a fővárosba vasárnap” – közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság a police.hu oldalon. A háború kezdete óta csaknem félmillió menekült érkezett Magyarországra, és a számuk a következő időszakban minden bizonnyal emelkedni fog. A hazai segélyszervezetek és a segítségpontok azonban felkészültek az ellátásukra.

    A Keleti és a Nyugati pályaudvaron már csak információs pontok működnek. Fotó: Metropol/Máté Krisztián

     









    Top hírek





    Hírlevél-feliratkozás