A virológus elárulta, hogy kinek kell mindenképpen orvoshoz fordulnia, ha már felgyógyult a betegségből, de még a long-Coviddal küzd.
Akik átestek a fertőzésen, közülük sokan nem tudják, hogy mikor és milyen esetekben forduljanak orvoshoz.
A Facebook-csoportokban rengeteg komment születik arról, hogy kinek milyen long-Covid-tünetei vannak, és kétségbeesetten kérnek tanácsokat, hogyan szüntethetik meg ezeket – írja a Ripost.
A lap megkereste Rusvai Miklóst, aki tiszta vizet öntött a pohárba a témával kapcsolatban.
„Szerencsére az újabb járványhullámok után ezek kevésbé jelentkeznek, főleg az omikron után sokkal kevesebbről számolnak be. A korábbi járványhullámokban (elsősorban az alfa után) volt nagyon sok long covidos tünet. Ezek közül kiemelkedett a maradandó fáradtságérzés, kimerültség, hajhullás, ízületi fájdalmak, fejfájás, tartós íz- és szaglásvesztés, fülzúgás, egyensúlyzavar, nőknél a ciklusproblémák, de ennél komolyabb problémák is voltak, a felsoroltaknál kisebb arányban. Összességében 30 különböző long-Covid-tünetről számoltak be” – mesélte a szakember.
„Aki tüneteket észlel a gyógyulás után, annyit tehet, hogy vár és reménykedik, hogy elmúlnak ezek. Van, aki 8-10 hónap után sem nyerte vissza teljesen a szaglását. Mivel szerteágazóak ezek a problémák, nincs egy orvos, akihez ezekkel el lehetne menni, mindig az adott tünet szakorvosához kell fordulni” – magyarázta Rusvai Miklós, hozzátéve, hogy orvoshoz fordulni a várakozás mellett viszont muszáj. „A keringési problémákkal, szívizomgyulladással, magas vérnyomással, vagy diabétesz kialakulásakor mindenképpen el kell menni orvoshoz. De ugyanúgy a fejfájás mögött sem tudhatjuk, hogy mi áll, ahogy az idegrendszeri- vagy mozgászavar mögött sem.”
„A legtöbb esetben maguktól rendeződnek ezek a problémák, de mindenképp fontos orvoshoz menni, ha baj van” – figyelmeztet Rusvai. „Nagyon változó, mennyi idő, mire sikerül megszabadulnia valakinek a tünetektől. 6 hétig az igazolt fertőzés után long-Covidról beszélünk, ha még tartanak a tünetek, 6 hét után pedig már post-Covidról. Post-Covidnak nevezzük azt a jelenséget is, amikor a fertőzés átvészelése után minimum hat héttel később jelentkeznek tünetek.”
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre