Eddig ismeretlen létformákra bukkantak az Antarktisz jege alatt. A felfedezés több szempontból is meglepő.
Mélyen az Antarktisz jégtakarói alatt rengeteg új és váratlan életformát fedeztek fel. A felismerés megmutatja a tudósoknak, hogy az élet a föld legextrémebb környezetében is fennmaradhat.
A kutatók 77 új fajt fedeztek fel, köztük mohaállatokat és mészcsőférgeket. Jelenlétük megdöbbentő, mert az ökoszisztémák többsége igényli a napfényt, amelyet fotoszintézis révén energiává alakít. Ezekre a fajokra viszont extrém körülmények között bukkantak rá: több száz méter mélyen, a jég alatt, ahová nem tud behatolni a fény. Szóval, hogy tartják fenn magukat?
Többségében mikroalgákkal táplálkozó állatok kerültek elő, holott itt nincsenek algák. Elképzelhető, hogy a jég alá a nyílt vízről bekerülő növényeket fogyasztják, de a feltételezés megerősítése még további vizsgálatokat igényel. A szakemberek egy 200 méteres lyukon át vizsgálódtak. Az állati maradványok elemzéséből az is kiderült, hogy az élőlények már legalább hatezer éve jelen vannak a jég alatt.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre