Ha fáj valamink orvoshoz megyünk, de mi lesz a lelkünkkel?

Amitől félünk, arról nem beszélünk… lehetőleg. Hiszen ki az, aki szeret fájdalmas, szorongató témákat előhozni, újból megélni?



Megosztás
Szerző:
Létrehozva: 2021.12.13.
gyógyulás

Vannak olyan társadalmak, ahol divat lett pszichológushoz járni. Régebben itthon betegnek tekintették, aki pszichológushoz járt. Ma már van egy réteg, aki elfogad külső, lelki támogatást. A szakértő szerint főleg a coachingot részesítik előnyben az emberek, mert aki coachhoz megy, az kevésbé tűnik „dilisnek”.

Ez elfogadhatóbb az emberek számára. Ha coachhoz mész, az nem jelent betegséget, de sokan még ezt is titkolják. Pedig, ha a lelkünknek egy részét titkolnunk kell, azt valami félelemben tartja” – véli a szakember, aki nemcsak coach, kineziológus, asztrológus, hanem az elmúlt 50 év összes szakmai és lelki tapasztalatát vegyíti egy olyan fúzióba, ahol a páciensnek segít megtalálnia, hogy milyen gyógyító technikára van szüksége.

Nehezen vesszük rá magunkat egy ismeretlen terület megismerésére

Hogy általában mire érdemes figyelni, hogyan érdemes dönteni, amikor valamilyen támogatást keresünk, arról kevés szó esik. A másik nehézség, hogy ha beszélnek is róla, nagyon általánosak a megközelítések, pedig Ildikó szerint ez egy nagyon szubjektív téma.

„Nincs elég kapaszkodó azoknak a keresőknek, akik végre rászánják magukat, hogy belevágnak, ezért aztán gyorsan fel is adják a megfelelő segítő megtalálását. Az is igaz, hogy rengeteg ajánlat van, amik közül ember legyen a talpán, aki megtalálja, melyik a számára megfelelő. Nehéz magunkat rávenni egy ismeretlen terület megismerésére, ami ráadásul a lelkünket érinti. Ha fáj akármelyik testrészünk, azzal orvoshoz fordulunk (még a legintimebbel is), de a lelkünkkel nem” – mondja.

A jó szakember egyik kiemelten fontos ismérve: az önismeret

Nemcsak a kibeszélés a fontos, hanem egy olyan közeg biztosítása, amiben védettnek érzi a másik ember magát, amiben meghallgatják és vele éreznek, de mégis kívül maradnak, hogy segítsenek rálátni valamire, ami fájdalmas, vagy legalábbis ismeretlen.

„A saját terápiás tapasztalatom szerint az egyik legfontosabb dolog, ami meghatározza a szakember minőségét: az önismeret. Ha nem ismeri magát mélységében a coach, pszichológus, akkor jó eséllyel a kliens sem lesz biztonságban, vagy félremehet egy probléma, jobb esetben csak felszínesen tudnak dolgozni. Minden segítő szakmára igaz, hogy a személyiségeddel is dolgozol, ami azt jelenti, hogy a coach belső stabilitása, önismerete, tulajdonságai, viselkedése, kedvessége mind ott van az ülésen. Ezért nem jó mindenki mindenkinek” – tette hozzá.

Párkapcsolati nehézségektől a gyász feldolgozásáig

Vannak témák, amiket bizonyos pszichológusok, coachok jobban körüljárnak, személyes érintettség kapcsán, vagy egyszerűen csak úgy alakultak az ügyfeleik. Többen igyekeznek egy bizonyos témakörben – kiégés, gyász, karrier – szakértővé válni. Mivel mélyen beleásták magukat a témába, itt szintén sok szaktudás halmozódhat fel.









Top hírek





Hírlevél-feliratkozás