Az emberi erőforrások minisztere egy interjúban foglalta össze, mit érdemes tudni az egyes vakcinák hatékonyságáról.
Kásler Miklós az Életközelben videóinterjújában elárulta, jelenleg mit lehet tudni a most használatos vakcinákról és miért fontos, hogy mindenki felvegye a 3. oltását.
„Annyit nagyon lényeges megérteni, hogy az összes jelenlegi vakcinát az eredeti vírus ellen dolgozták ki. Az eredeti vírust azonban kiszorította, legalább is ebben a térségben először a brit mutáns, utána az indiai mutáns, ami jelen pillanatban Magyarországon is gyakorlatilag az összes fertőzés okozója. Az eredeti vírus ellen kifejlesztett vakcinák hatékonysága a mutációkkal szemben nem olyan hatékony, mint az eredeti vírus ellen” - mondta Kásler Miklós, aki kiemelte, hogy eltelt az alapoltások óta akár 8 hónap is. Ez azt jelenti, hogy az immunitás sokaknál csökkenhetett, sőt később hozzátette, hogy idővel minden korcsoportnál jelentős csökkenés tapasztalható az immunválaszokban, így a harmadik oltás felvétele rendkívül fontos.
„Alapvetően fontos, hogy mindenki legyen átoltva. Akár már kétszer át volt oltva, az legyen átoltva harmadszor is” - mondta a professzor, aki szerint fontosak a járványügyi szabályozások, de ezek az indiai mutáns esetében nem nyújtanak elegendő védelmet, ezt csak az oltástól várhatjuk.
A Magyarországon alkalmazott minden vakcina hatékony - mondta a professzor, aki kitért arra is, hogy a fertőzés ellen a vakcinák 69 és 88 százalék között megvédték az embereket. A halálozás és a betegség súlyos lefolyását pedig átlagosan 88 és 98 százalék közötti mértékben előzték meg az oltóanyagok, amelyek mindegyikénél kimutatható a sejtes immunitás és a humorális immunitás is. Azt azonban ki kell emelni, hogy ezt a két értéket együttesen kell értelmezni.
„Egyértelműen lehet az eredmények alapján mondani, hogy az első oltások után a sejtes inmunválasz mindegyik vakcina esetében nő. Azt is ki lehet jelenteni. hogy az oltások után az ellenanyagszint is nő. Vakcinánként különböző mértékben. Az mRNS-alapú vakcinák esetében, mint a Pfizer és a Moderna, az ellenanyagszint emelkedése gyors, viszont gyors a csökkenése is” – fejtette ki Kásler, aki azt is hozzátette, hogy ezzel szemben a vektorvakcinák esetében az emelkedés hosszabb ideig tart. Kiemelte, hogy az Astra Zeneca második oltása után az ellenanyagszint csökken, amiből az következik, hogy az Astra Zenecával nem érdemes újra beoltatni magunkat.
Kásler Miklós azt is elárulta, hogy melyik vakcina nyújtja a legszélesebb körű védelmet.
„A Sinopharm vakcinával történt átoltás szélesebb spektrumú védelmet biztosít, mint az összes többi vakcina, ugyanis itt a vírus összes fehérjéje ellen kialakul az immunitás, nem csak a tüskefehérje ellen, ami közben mutálódik.”
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre