A Metropol összeszedte a nap legfontosabb eseményeit, az évfordulókat és az aktuális közlekedési infókat. Mikor nyitotta meg kapuit az utasok előtt a Nyugati pályaudvar, és hogy meddig tart a lomtalanítás Soroksáron.
1877-ben ezen a napon nyílt meg a főváros egyik legrégebbi fejpályaudvara, a Nyugati pályaudvar. A mai épület helyén álló első pályaudvart Pesti Indóháznak hívták, 1846-ban innen indult el Magyarország első vasútvonala Pest és Vác között. A növekvő vasútforgalom miatt az Indoházat elbontották, és helyére 1874–1877 között felépítették a Nyugati pályaudvart, amelynek terveit az osztrák August de Serres építész és a később az Eiffel-toronyról világhírűvé vált párizsi Gustave Eiffel cége készítette. A vasútállomás a nevét nem az elhelyezkedéséről és nem az onnan induló vonatok úti célja alapján, hanem az építkezést finanszírozó vállalatról, a Nyugati Vasúttársaságról kapta.
Rá se fogunk majd ismerni a Nyugatira
Amikor a pályaudvart megépítették, igazi építészeti bravúrnak számított, sőt vasszerkezete a maga korában technikai bravúrnak számított. Azonban az utóbbi időben az épület állapota jelentősen leromlott és felújításra szorul. A jövőben pedig teljesen megújul a pályaudvar és annak környezete is. Átalakul a pályaudvar vasúti közlekedése, megújulnak az aluljárók, az utastájékoztató rendszer, a vasútállomás melletti buszpályaudvar megszűnik, és a helyére zöld parkot létesítenek.
Ma befejeződik a lomtalanítási időszak Soroksáron. Fontos, hogy a felesleges, nagydarabos szemeteket ma 18 óra után kell kihelyezni, úgy, hogy az ne zavarja sem az autós, sem a gyalogos forgalmat. A lomok elszállításáról az FKF munkatársai a kihelyezést követő napon gondoskodnak.
Ma 9–13 óra között nyílt nap várja az érdeklődő középiskolásokat és szüleiket az ELTE Gazdaságtudományi Karának Rákóczi úti Q épületében. 17 órakor a szülőknek külön tájékoztatót tartanak. A szervezők azt kérik az érdeklődőktől, hogy az ingyenes eseményre előzetesen regisztráljanak, és a nyílt nap helyszínén viseljenek maszkot.
2002 óta ezen a napon ünnepeljük az animáció világnapját. A jeles nap megünneplését 2002-ben a Nemzetközi Animációs Filmszövetség (ASIFA) kezdeményezte, 1982. október 28-án vetítették az először rajzolt mozgóképet Párizsban. A jeles napon erre az alkalomra és az animáció társadalmi szerepére emlékezünk. 1981-ben Rofusz Ferenc: A légy című alkotása nyerte a legjobb animációs filmért járó Oscar-díjat. A film 4 percben egy légy történetét mutatja be.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre