Fájdalommentesen öl, és hihetetlenül taktikusan vadászik. Agarásztunk a vadászati világkiállításon, ahol egy ijedt kölyök nyerte meg a versenyt.
Hamarosan újra lehet majd agárral vadászni itthon, legalábbis ebben bíznak az agarászok – tudta meg a Metropol az „Egy a természettel” Vadászati és Természeti Világkiállításon. A tökéletes felépítésű négylábú sokak kedvence a Kincsem Parkban zajló bemutatókon.
„Az idősebb és tapasztaltabb agarak futnak is, és fel is lépnek a színpadon. Kint a Parkban egy díjagarászatot mutatunk be, itt bent a pavilonban pedig megismerkedhetnek a látogatók a ritka fajtával” – mondta el lapunknak Keresztes János. Az Országos Agarász Egyesület elnökétől megtudtuk azt is, hogy az agarak végtelenül jó természetűek, és többet tudnak rólunk, mint mi róluk. Jelenleg itthon körülbelül 100-200 ember tart ilyen különleges kutyát, de 2004 óta csak versenypályán, műnyúl után lehet futtatni őket. A szakma azonban reménykedik abban, hogy jövőre lehet majd vadászni is velük.
„A kutyák 10-15 ezer éve vannak velünk. Nem saját maguknak vadásznak, hanem nekem, a vadásznak. Ugyanúgy, mint a nyájőrzőkutyák, ők is az embernek vigyázzák az állatot, nem azért, hogy megegyék őket. A történelmi időkben az agarak a könnyűlovasoknak segítettek. A huszárok is tartották őket, így gyakran 20-30 kilométert is futottak a lovak után. Ezután az agarak a társas élet színfoltjai lettek, és szép sporteseményeken vettek részt. Később az agárfutamokon húsra már nem is volt szükség, inkább egymással versenyeztették őket, ugyanúgy, mint a lovakat. Versengtek, kinek van jobb agara” – mesélte lapunknak Keresztes János.
Két agár úgy kergeti a vadat, hogy azonnal érzik egymásról azt, hogy melyik a gyorsabb és ügyesebb. A zsákmányt fokozatosan szűkülő háromszögben kergetik, és egyre jobban beszorítják, csökkentve a háromszöget. A vadásztacskók és a foxterrierek mindenes vadászkutyák. Vannak köztük kotorékkutyák, vaddisznózók, és bármi amire betanítják őket. Az agár viszont a nyílt terepek kutyája, ha nem látja a vadat, leáll.
Keresztes János az agarakkal történő vadászatról elárulta:
„Az agár olyan, mint egy fegyver: magától vadászik, önállóan. Amíg a vizsla csak elkapja a vadat, miután a vadász lelövi, addig az agár megöli, és ide is hozza a zsákmányt. Erre szokták mondani az állatvédők, hogy „szegény nyúl!”. De ez tévedés, itt nincsen sebzés, vagy megfogja vagy nem. Fegyveres lövésnél van fájdalom, sörétezés és a többi, az agár viszont fájdalommentes és kíméletes”.
Keresztes János elmondta, vannak már vadbírók, vannak már vizsgáztatott kutyák, de a gond az, hogy az agarászoknak ugyanolyan vadászati vizsgát kell tenniük, mint a fegyvereseknek, sőt, utána egy kiegészítő vizsga is szükséges agarászatból.
„A tananyag és a lehetőség megvan már itthon. Ha megkapjuk az engedélyt a tanfolyamokra és a vizsgák megszervezésére is, akkor néhány hónapon belül már lehet vadászni agárral is. Nagyon várjuk” – mondta el lelkesen a friss információt az elnök.
A fellépésen akadtak spontán, vicces jelenetek is. Nem minden úgy alakult, ahogy Jánosék eltervezték.
„A bemutatón előttünk szerepeltek a lovasok, akik lövöldöztek, és dübörögve vonultak le. Ettől nagyon megrémültek az agaraink. Gondoltam, ügyesnek kell lennem moderátorként, de nem jött össze” – számolt be a bemutató után Keresztes János. „A kutyák zavarban voltak, elrejtettük őket egy paraván mögé, nem tudták, mi lesz a feladatuk. Azok az agarak pedig, akik türelmesen vártak – mert nem szabad ugatniuk ilyenkor –, kiugrottak hamarabb, és nem tudták merre kellene menniük. Így csak néztek a közönségre velük szemben állva. Erre egy nagyon fiatal kutya, aki rutintalan még a fellépésekben, fogta magát és végigfutotta a távot, hogy nyerjen. Ő nyert” – mesélte nevetve az agarász elnök.
(Videónk a cikk végén.)
Ma ünnepeljük az állatok világnapját, ezért a kiállításon főként az állatvédelemmel kapcsolatos tematikus programokon vehetünk részt, a kicsiket pedig gyermekműsorok várják.
A pavilon
D pavilon
F pavilon
Agáraszat a Vadászati Világkiállításon:
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre