Gímszarvas költözött a Gellért-hegyre – futott körbe tegnap a hír Budapesten. De vajon mit keres a főváros közepén az állat, és mit kell tenni, ha véletlenül szembe találjuk magunkat vele?
Szokatlan látványosság fogadta tegnap a szerencséseket a Gellért-hegyen, ugyanis egy fiatal gímszarvas bika tévedt a környékre. Az állatról a Budavári önkormányzat osztott meg egy fotót a Facebook-oldalán. A kép mellett figyelmeztették a lakosokat, hogy óvatosan közlekedjenek a környéken, a kutyáikat pedig pórázon sétáltassák. A szarvas váratlan feltűnéséről és arról, hogy ilyenkor mit kell tenni, Nagy Ingridet, a Budakeszi Vadaspark sajtóreferensét kérdeztük.
„Az ember kezdi kiszorítani az állatokat az erdőkből. Tulajdonképpen mi vagyunk azok, aki fokozatosan bemerészkedünk az állatok élőhelyeire. Ők pedig vagy beljebb húzódnak, vagy megtanulnak együtt élni velünk” - mondta a Metropolnak a szakember a vadállatok egyre gyakoribb városi felbukkanása kapcsán.
„Az őz- és rókaészlelések gyakoribbak a városokban, parkokban. Az viszont ritka, hogy gímszarvassal találkozzon az ember a város környékén. Az, hogy most betévedt egy gímszarvas, valószínűleg annak tudható be, hogy szaporodási időszak van, és épp új területet keresett. Az is lehet, hogy az idősebb bikák kiszorították a területéről” - tette hozzá a sajtóreferens, aki szerint a Gellért-hegy azért is lehetett az állatnak tökéletes, mivel sok a jó rejtőzködő hely. Nagy Ingrid hozzátette, hogy ezeken a szigetszerű élőhelyeken, amiket például utak vesznek körül, eredményezhetnek akár autóbaleseteket is, vagy ha az állatok ezek miatt nem mernek kifelé elindulni, akkor akár egy belterjes állomány is kialakulhat a területen.
Ha valaki nagyvárosban szarvast észlel, akkor a helyi illetékesnek kell jelezni, akik eldöntik, hogy az állat maradhat-e, vagy át kell őt telepíteni máshova. A maradás mellett akkor dönthetnek, ha sem az állat, sem az ott élő emberek nincsenek veszélyben, és ha a megfelelő élettér biztosítva van a vad számára.
Nagy Ingrid hangsúlyozza, hogy ezek az állatok egyébként nyugodtak, így senki ne rémüljön meg tőlük, azonban nagyon kell figyelni rájuk.
„Nem szabad őket összekeverni a Disney-mesehősökkel. Alapvetően nyugodt állatok, de szaporodási időszakban a sok tesztoszterontól jóval bátrabbak, így fontos, hogy tiszteletben tartsuk az életterüket. Ilyenkor tárgyaknak, kutyáknak, és akár az embernek is nekimehetnek” - magyarázta a szakértő, aki szerint a szarvasok csak akkor támadnak, ha sarokba szorítva érzik magukat. Nagyon kicsi az esélye, hogy bárkit is megtámadnak, de érdemes ilyenkor a távolságot tartani tőlük, majd elhátrálni vagy kitérni az útjukból.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre