Egy új elmélet szerint az űrlények tulajdonképpen valószínűleg büdösek, sőt mérgezőek az oxigént lélegző földi létformák számára. A
National Geographic talált rá a Astrobiology szaklapban megjelent írásra, amely azt feltételezi, hogy az űrlények egy része egészen biztos, hogy számunkra kifejezetten rossz szagúak.
A feltételezés alapját a foszfin nevezetű vegyület adja. A foszfin egy rendkívül rossz szagú gáz, ami a földön élők számára egy rendkívül mérgező anyag. Ritkán, de azért még így is előfordul, például pingvinek ürülékében, vagy a mocsarakból felszivárgó gázok között is ki lehet mutatni alkalmanként. Ezeken kívül ráadásul gyúlékony és könnyen reakcióba lép a légkörünk egyes gázaival, és többek között ezek miatt az oxigént lélegző földi létformák igyekeznek minél inkább elkerülni, mivel számukra mérgező.
A
Massachusetts-i Műszaki Egyetem (MIT) kutatói szerint más élővilágnak viszont tartozéka lehet.
Úgy tűnik, hogy az anaerob élővilágnak fontos terméke a foszfin, amit a tudósok részletes kutatással támasztanak alá. Számtalan különféle lehetőséget vizsgáltak a molekula létrejöttére, és ezekből az elemzésekből kiderült, hogy a
foszfin csak oxigénmentes életmódú élőlények segítségével képes a kialakulásra. Ez pedig azt feltételezi, hogy ha egy exobolygó színképében e molekula észlelhetővé válik, akkor ott jelen van az anaerob élővilág és így az élet egy formája.
Ez a módszer persze hosszú távon nemcsak a „büdös”
földönkívüliek felkutatására lesz tökéletes módszer, hanem újabb kutatásokat tud majd beindítani.