Mire
Edward Jenner, aki megalkotta a világ első oltóanyagát, majdnem 150 évvel később megjelent a színen, még mindig nem volt jele a gyógyszerek emberi testbe történő beadásának kifinomult módszerének. 1796-ban egy nyolcéves fiút sikeresen beoltotta himlő ellen.
Az oltást azonban vágás útján adták be, és ez technikailag nem injekció volt. A 19. század közepére az orvostudományok a gyógyszerszállítás hatékonyabb rendszerére kezdtek koncentrálni.
Fotó: MTI/Rosta Tibor
1844-ben
Francis Rynd ír
sebész feltalálta a vitathatatlanul a világ első üreges tűjét. De ez egy olyan eszköz volt, amely a gravitációt használta a folyadék áramlásához, és magában foglalta a bőr megtörését egy trocar néven ismert eszközzel. Tíz éven belül azonban megszületett az injekciós tű modern változata.
Wood feltalált egy üvegből készült fecskendőt, amely lehetővé tette az orvosok számára, hogy megvizsgálják a folyadékokat az üvegen keresztül. Első betege egy 80 éves nő volt, aki egyfajta neuralgiában szenvedett. A fájdalom enyhítése miatt 20 csepp morfium vizes oldatát injektálta a vállának egy pontján, ahol a fájdalom a legsúlyosabb volt. Ezt követően mély álomba merült, de később felépült az idős hölgy.