Benne vagyunk a harmadik hullámban, tarol a brit vírusmutáns, ami gyorsabban terjed, ráadásul az úgynevezett szuperterjesztő akár háromnál is több embert képes megfertőzni.
A harmadik hullámban jóval nagyobb ütemben emelkedik a fertőzöttek száma, mint az első és a második hullám idején. Szlávik János korábban elmondta, Magyarországon is a koronavírus brit mutációja a domináns, amely sokkal fertőzőbb, a fiatalokat is megbetegíti, súlyosabb klinikai tüneteket okozhat és többen halhatnak bele a fertőzésbe.
A budapesti koronavírusos esetek 80—90 százalékát már a brit mutáns okozza, ez gerjeszti a járvány harmadik hullámát. Ezt a variánst leginkább a gyerekek és a fiatal felnőttek terjesztik — írja a Ripost.
„Azért veszélyesebb a brit vírusmutáns, mert jóval könnyebben terjed, és azt mutatják az eddigi részadatok, hogy valószínűleg súlyosabb megbetegedést is okozhat az eredi vírusváltozatnál„ – írja Fejér Szilárd erdélyi kémikus-kutató. A szakember kifejtette: olyan változások keletkeztek a tüskefehérjén, amelyek miatt könnyebben kapcsolódik a sejtekhez, sőt erősebben is. Több sejtet tud megfertőzni, és így a beteg jóval nagyobb mennyiségben termeli a vírust.
„Ezt látjuk a teszteléseken is: ismét nagyon sok a szuperfertőző, aki ontja magából a vírust” – jelentette ki a Maszolnak adott interjújában. Szilárd 7 éves kislánya elkapta a koronavírust, a szakember pedig a lánya betegsége alatt végig gyűjtötte az adatokat. Naponta vett mintát a lányától, amit aztán bevizsgáltatott. Döbbenetes dolgok derültek ki!
„Amikor megérkezett az eredmény, beigazolódott a PCR alapján felmerült gyanú: ő is az angol variánssal fertőződött meg” – írja a szakember, aki négy önkéntestől is naponta vett mintát és bevizsgáltatta a vírus mennyiségét. Mind a négy, 21—35 év közötti fertőzött enyhe tünetekkel átvészelte a betegséget, de az ő mintájuknál is látszott kisebb-nagyobb emelkedés a csúcs utáni 4—5. napon. Az viszont a szakembert is meglepte, hogy a kislánya mintájában a betegség harmadik napján hirtelen megnőtt a vírus mennyisége. Bár a rekord után négy napig folyamatosan csökkent a vírus a kislány szervezetében, a 7. napon ismét kimagasló vírusszámot mutattak ki. A második ugrás nemcsak a kislány esetében volt megfigyelhető, a btit mutánssal megfertőződött négy emberből háromnál ugyanilyen „második hullámot” figyeltek meg a betegség lefolyása során.
A szakember további következtetéseiről és arról, mit szól mindehhez a magyar virológus, valamint sok más érdekességről a Ripost7 kedden megjelent számában olvashatsz. Keresd az újságárusoknál!
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre