Bedurvult a járvány több nyugat-európai országban a túl korai nyitás miatt. Itthon az emberek többsége kivárna, de a vendéglátósok és szállásadók jó része is inkább behúzná a kéziféket: a veszélyes korai enyhítés helyett inkább a biztos nyári szezonra várnak.
Nincs elég vakcina egész Európában, ezért életveszélyes enyhíteni a korlátozásokon. Anglia, Portugália válságba is került a türelmetlenül korai enyhítés miatt – nálunk a józan többség tudja, hogy ezt el kellene kerülni, hiába uszítanak akár törvénytelen étteremnyitásokra is a vírustagadók vagy egyes ellenzéki szereplők. A piaci szereplők a hosszútávú nyitás reményében most még inkább óvatos – tudta meg a Metropol.
Lipcsei Edit badacsonyi szállásadót felháborítja, hogy egyesek a törvénytelen újranyitást fontolgatják és türelmetlenségükkel veszélybe sodorják a mihamarabbi hosszú távú nyitás lehetőségét. „Bizakodó vagyok, az elmúlt egy hónapban több foglalás is érkezett már júniusra és júliusra, sokan vágynak már a gondtalan nyári vakációra. De ehhez az kell, hogy most még kicsit kitartsunk„ – mondta Edit a Metropolnak.
Sokan attól tartanak, hogy ha most kinyitnak, annak a jövőben böjtje lesz. –Üzletpolitikailag nincsen értelme a februári nyitásnak, ez amúgy is holt hónap, a jó szezon nálunk márciustól májusig tart. Inkább elviteles rendelésekkel és állami támogatásokkal próbáljuk meg átvészelni ezt az időszakot, így talán szezonidőben hivatalosan megnyithatunk, ha addigra kialakul a nyájimmunitás – mondta el lapuknak egy magát meg nem nevező híres budapesti étterem vezetője.
Aki tehette, felújításra szánta ezt az időszakot, így tett egy kecskeméti lakodalmasház tulajdonosa is. –Évek óta húztuk-halasztottuk a felújítást, soha nem akartunk emiatt rendezvényeket lemondani. Év elején úgy döntöttünk, hogy tavasszal modernizáljuk az éttermünket, és reménykedünk, hogy a nyárra betervezett lakodalmakat már gond nélkül megtarthatjuk – mondta K. Tibor vendéglátós.
A korlátozással kapcsolatban sokan hangot adtak véleményüknek, mutatjuk, ki mit mondott.
A vendéglátósok számára vasárnap és hétfőn tüntetést szerveztek a Hősök terén. Az ötlet azonban nem a civil emberek fejéből pattant ki, a kezdeményezők ellenzéki pártok aktivistái és vírustagadók, mint az áldoktor Gődény és emberei voltak – de alig lézengtek a tiltakozók, az éttermek pedig nem nyitottak ki – egy részük nem is tudott róla, hogy a „nevükben” tiltakozást szervezett valaki...
Portugália: tele a kórházak a korai karácsonyi nyitás miatt
A helyzet nem rossz, hanem rettenetes - mondta António Costa portugál miniszterelnök, aki elismerte, hogy azért szabadult el a járvány az országban, mert a kormány karácsony és az év vége között enyhített a kijárási korlátozásokon. Az elhamarkodott, meggondolatlan nyitás végül még szigorúbb korlátozásokhoz és egészségügyi káoszhoz vezetett. A napi fertőzöttek száma a tízezerhez közelít, a lisszaboni kórházak leterheltsége továbbra is rendkívül magas.
Angliában a tavaly tavaszi fertőzési és halálozási csúcsokat is megdöntötték a második hullám adatai, miután a kormány folyamatos húzd meg-ereszd meg politikája miatt újra és újra kirobbant a járvány. Már tömegesen oltanak a saját vakcinájukkal, de abból sincs elég, így még mindig a válság szélén áll az egészségügy.
Zsúfolásig megteltek a bárok, a presszók és az éttermek teraszai, miután három hónap után feburár 1-jén ismét kinyithattak – de máris rengetegen tiltakoznak, hiszen az olaszokat több hullámban is sújtotta a járvány, ami a teli teraszok miatt ismét elszabadulhat. Az egészségügyi miniszter máris óvatosságra intett, hangsúlyozva, hogy újabb szigorítások következhetnek. A belvárosi vendéglátósok nem örültek a nyitásnak, mivel szerintük turisták nélkül nem érdemes kinyitni.
Renáta: “A biztonság kedvéért jobb még várni az enyhítésekkel, nehogy újra berobbanjon a járvány. Egyetértek a jelenleg is fennálló korlátozásokkal.”
Attila: “Látva a nyugat-európai példákat, hogy az ünnepek enyhítései után mi történt, én amellett vagyok, hogy amíg nem kapja meg elég ember az oltást, addig az a biztonságos, ha maradnak a szigorítások”
Adrienn: “Én talán már kicsit enyhítenék a korlátozásokon. A kisvállalkozók és üzletvezetők oldaláról fontos lenne a nyitás, mert ez számukra nagy érvágás.”
Zoltán: “Akkor kellene nyitni, amikor már senki nem fél a vírustól és elég ember megkapta az oltást. Most még korainak érzem.”
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre