Miközben 2021 első napján tovább mérséklődött az aktív koronavírus-fertőzöttek száma, mely 40 ezerrel kevesebb a december 19-én közzétett 198 785 esethez képest, a friss fertőzöttek száma ijesztően megugrott. Miközben december 28-án 609 új napi fertőzöttet regisztráltak, szilveszterkor és Újév napján 2700 feletti friss esetszámot jelentettek. Mindezek alátámasztják Müller Cecília szavait: nem dőlhetünk hátra, mert a pandémia továbbra is zajlik.
Várhatóan a jövő héten bejelentik, lesz-e változás január 11-e után az érvényes járványügyi intézkedésekben. Addig is este 8 és hajnali 5 óra között kijárási tilalom van érvényben, az üzletek legkésőbb 19 órakor zárnak és kötelező a boltokban, áruházakban, valamint a tömegközlekedési eszközökön a szájat és orrot eltakaró maszk viselése. Az üzletekben ajánlott a közösségi távolságtartás betartása, melyet sok helyen a pénztáraknál matricákkal segítenek. A mozik, uszodák, konditermek, szórakozóhelyek zárva tartanak, a vendéglátóhelyek kizárólag elvitelre adhatnak ételt.
Mintegy 80 ezer vakcina érkezett már Magyarországra, mellyel országszerte húsznál is több oltóponton oltják az arra jelentkező, frontvonalban szolgálatot teljesítő egészségügyi dolgozókat.
Az országos tisztifőorvos szerint a vakcinaszállítmányok érkezése hatékony lépést jelent a járvány elleni védekezésben. „Ezzel emberi életeket fogunk tudni menteni” – fogalmazott Müller Cecília. Oroszországból 6000 vakcina érkezett hazánkba tesztelésre.
Továbbra is lehet jelentkezni a koronavírus elleni oltásra a vakcinainfo.gov.hu honlapon, illetve a nyugdíjasok levélben kapnak regisztrációs lapot, amit díjmentesen küldhetnek vissza. Az ingyenes és önkéntes oltás kapcsán az operatív törzs megjegyezte: az év első felében várhatóan újabb oltóanyagok kaphatják meg a gyógyszerészeti hatóságok engedélyét, és akkor Magyarországra további vakcinák is érkezhetnek, amelyekkel megkezdődhet a lakosság tömeges oltása.
A Közmédia Év Embere Díjjal kitüntetett magyar biokémikus, akinek szabadalmára épül a Pfizer-BioNTech vakcina, úgy fogalmazott a spanyol La Pais napilapnak: „Ezek az oltások kiszabadítanak minket ebből a pandémiából. Nyáron valószínűleg visszamehetünk a tengerpartra, a normális életbe.”
Márpedig, ha a szakember ennyire bizakodó, akkor nekünk is érdemes reménnyel tekinteni az idei esztendőre. Anélkül persze, hogy az engedélyezett vakcinák ténye már most, a valós beoltás előtt hamis biztonságérzetet adna.
Újabb országokban jelentek meg az elsőként Angliában és Dél-Afrikában azonosított koronavírus mutációk, melyek a korábbinál sokkal fertőzőbbek. Már Svájcban, Németországban, Franciaországban, az Egyesült Államokban, Kanadában, Kínában és Tajvanon is találtak belőlük.
A BioNTech-Pfizer közölte: hat hét alatt tovább tudják fejleszteni az oltóanyagukat, ugyanakkor a vakcinájuk nagy valószínűséggel az új típusú koronavírus erősebben fertőző mutációjával szemben is védettséget ad.
Egy biztos: a fertőzőbb mutációk megjelenése is arra figyelmeztet, hogy továbbra is vegyük komolyan és tartsuk be a járványügyi szabályokat.
Feltételes forgalmazási engedélyt kapott Kínában a Sinopharm kínai állami gyógyszergyártó egyik koronavírus elleni vakcinája. A klinikai tesztek időközi elemzése alapján 79,34 százalékos védelmet nyújtó oltás az emberi sejtekben szaporodásra nem képes vírust tartalmaz, és a szervezet saját immunreakcióját kiváltva teszi ellenállóvá az embert a koronavírussal szemben.
A héten a brit gyógyszerfelügyeleti hatóság engedélyezte az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca gyógyszergyár által az új típusú koronavírus ellen közösen kifejlesztett vakcina forgalmazását.
A héten a brit gyógyszerfelügyeleti hatóság engedélyezte az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca gyógyszergyár által az új típusú koronavírus ellen közösen kifejlesztett vakcina forgalmazását.
Még családlátogatás keretében sem találkozhatnak a különböző háztartásban élők január 24-éig Szlovékiában – az újévkor életbe lépett szigorúbb kijárási korlátozások miatt. A templomokat bezárták, a nyílt utcán tilos az ételfogyasztás. A szlovák egészségügyi miniszter szerint kórházaikban kritikus a helyzet.
Olaszországban január 4-éig a legmagasabb fokozatú járványintézkedések léptek életbe, az egész napos kijárási tilalom mellett leáll a kereskedelem és vendéglátás leállítását.
Ausztriában szintén január 4-éig 24 órás kijárási korlátozást vezettek be. Az alapvető szükségleti cikkeket árusító boltokon és gyógyszertárakon kívül bezár az összes kereskedelmi egység.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre