A szolgáltatói szektorban áremelkedés várható, a turizmus beindulása pedig fellendíti a világgazdaságot. Hihetetlen változásokra számítanak a gazdasági szakemberek, miután a koronavírus elleni globális oltási kampány kiteljesedésével, várhatóan visszatér az élet normális a kerékvágásba. Ezt jósolják legalább is londoni pénzügyi elemzők 2021-re, akik hangsúlyozzák: legutóbb 45 évvel ezelőtt volt olyan ütemű gazdasági növekedés a világban, mint amelyre most számítanak.
Az egyik legtekintélyesebb londoni gazdasági-üzleti elemzőház, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) minden év első napján összeállítja a következő tizenkét hónapra szóló átfogó világgazdasági prognózisát.
Ebben közölték, hogy az oltások alkalmazásának széleskörűvé válásával a világ nagy részén életre kelhet a koronavírus-járvány miatt, tavaly elfojtott fogyasztás. A ház szerint ez áremelkedést és sok területen – mindenekelőtt a szolgáltatási szektorokban – akár hiányt is okozhat, mivel a kínálat nem feltétlenül tud majd lépést tartani a hirtelen megugró kereslettel.
A CEBR várakozása szerint, különösen igaznak bizonyulhat mindez a turizmus területén, mivel nagyon sokan, akik a korlátozások miatt tavaly nem vakációzhattak, és még az idei év elején sem mehetnek például sítúrákra, alig várják, hogy utazhassanak vagy meglátogathassák szeretteiket.
Mindezek alapján valószínűsíthető, hogy a legjobb üdülőhelyek, repülőjáratok és szállodák teljesen betelnek az év második felére.
Ez is áremelkedésekkel járhat részben azért, mert a költséges elővigyázatossági, távolságtartási intézkedésekre várhatóan még szükség lesz, másrészt azonban azért is, mert a példátlan kereslet közepette a turisztikai vállalkozások igyekeznek majd behozni az előző másfél évben elszenvedett veszteségeiket – áll a CEBR előrejelzésében.
A ház hangsúlyozza, hogy az ágazat kilábalása lendületet ad majd a világgazdaság egészének.
Ebben a környezetben az elemzők azzal számolnak, hogy a világgazdasági szintű GDP-érték – a mely számításaik szerint tavaly 4,4 százalékkal zuhant – az idén 5,3 százalékkal növekszik.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre