A maszk az egészségre nem veszélyes, de a járványtól megvédhet minket!
Végleg megszabadulhatunk aggodalmainktól, de a kifogásoktól is: nem jut be kevesebb oxigén, a maszk nem nehezíti a légzést és nem károsítja szerveink működését, még aktív sportolás közben sem azzal, hogy eltéríti a belélegzett oxigén és a kilélegzett szén-dioxid áramlását. Noha itthon sportolás közben nem kötelező maszkot viselni, jó tudni, hogy az még intenzív mozgás esetén sem gátolja a légzést, de eközben csökkenti a kilégzéssel, beszéddel, nevetéssel, tüsszentéssel, köhögéssel levegőbe juttatott cseppek mennyiségét, így akadályozza a vírus terjedését.
Minimális volt az egészséges embereknél a maszkviseléskor belégzett levegő áramlásának csökkenése, és annak fiziológiai hatása, függetlenül a maszk típusától vagy a mozgás intenzitásától – derítették ki a különböző védőmaszkok élettani hatásait vizsgáló kutatók.
„Lehetséges, hogy mozgás közben nagyobbnak tűnik az erőkifejtés, de a maszkviselés annyira kevéssé befolyásolja a légzést, a vérben található oxigént, szén-dioxidot és más élettani jellemzőket, hogy az gyakran ki sem mutatható” - mondta Susan Hopkins, a Kaliforniai Egyetem San Diegó-i orvosi karának professzora. A kutatás vezetője hozzátette, hogy a bizonyítékok alapján sem a nem, sem az életkor nincs hatással arra, hogy egy ember, hogyan érzi magát maszkban. Nehézségeik csak a súlyos szív-és tüdőbetegségben szenvedőknek lehetnek, hisz nekik a légzés már eleve nehezebben megy, nemhogy maszkban, sportolás közben.
A tízezer lakosnál népesebb településeken a helyi- illetve kerületi polgármesterek jelölik ki azokat a közterületeket, ahol kötelező a maszkviselés. Budapesten jelenleg három kerület (IV. XII. XVI.) és pár zöldterület (pl.Margitsziget, Városmajor) kivételével mindenhol kötelező a maszkviselés, természetesen a zárt terekben is.
A maszkoknak négy nagy csoportjuk van. Mindennapi használatra elég a sebészeti maszk és a textilmaszk, de bármelyiket is választjuk, egyik sem gátolja a légzést, emiatt nem kell aggódnunk.
Sebészeti maszk
• Ára: 80 és 150 forint között
• Kit véd? Főleg a többieket tőlünk
Textil maszk
• Ára: 500 és 3000 forint között
• Kit véd? Főleg a többieket tőlünk
FFP2-es maszk
• Ára: 300 és 1200 forint között
• Kit véd? Főleg minket a többiektől
FFP3-as maszk
• Ára: 2000 és 4500 forint között
• Kit véd? Minket is és a többieket is
Az észak-karolinai Duke University fizikus kutatói egy másik kutatása arra irányult, mennyire hatékonyan szűrnek a maszkok. A többi között feketedoboz, lézersugár és mobiltelefon kamerájának segítségével mérték fel azt, hogy átlagos beszéd közben mennyi csepp jut át a különféle maszkokon. Minden védőmaszkot tízszer teszteltek le.
Az eredmények szerint a leghatékonyabb a szelepes N95-ös típusú, de nem rosszak az eldobható háromrétegű sebészeti maszkok, és a házilag varrt pamutok is nagyon jól szerepeltek a vizsgán.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre