Bár sokan nem tartják be, a tömegközlekedési eszközökön tilos ételt és italt fogyasztani. A szabályzat alól azonban vannak kivételek, mint például a kánikula vagy a cukorbetegség.
Tisztelt Szerkesztőség!
Egy meglepő dolog történt velem a múlt héten. Asszisztensként dolgozom, és aznap pont nagyon sok munkám volt, nem volt időm megebédelni. Délután már nagyon éhes voltam, így arra gondoltam, hogy amíg az egyik helyszínről átutazom a másikra, a buszon megebédelek. Vettem egy szendvicset meg zárható pohárban kávét, és azt terveztem a 15 perces buszút alatt kényelmesen elfogyasztok mindent. Már a szendvicsem felénél jártam mikor felszállt egy ellenőr a buszra, és felszólított arra, hogy nem lehet se inni, se enni a buszon, ezért tegyem el vagy ő elveszi. Nem értettem miért szólt rám, a munkám miatt többször is kényszerültem már a metrón vagy a buszon enni, de eddig sose volt ebből problémám, pedig akkor is megfordultak ellenőrök. Sajnos sokszor nincs időm csak ilyenkor enni, de úgy tűnik már erre se lesz lehetőségem a jövőben.
A BKKopó megkereste a témában a Budapesti Közlekedési Központot, akik megerősítették, hogy az ellenőr az fentiekben említett esetben helyesen járt el, a járatokon ugyanis tilos ételt és italt fogyasztani.
- Az utazási feltételek szerint nem lehet étkezni a BKK járatain. Az Üzletszabályzat erre vonatkozóan így fogalmaz: „Tilos a járműveken, valamint a metróhálózat, a hév és a fogaskerekű utasforgalmi területein: (…) fagylaltozni, ételt és italt fogyasztani”; stb. - válaszolt a Metropolnak a vállalat.
Ha valakit mégis megszegi az előírást, azt az ellenőr akár pénzbüntetésre is kötelezheti. - Aki ezeket a szabályokat megszegi, azt pótdíjazhatják. Az utasok túlnyomó többsége egyébként ezzel tisztában van, hiszen a járműveken elhelyezett kivonatok és a piktogramok is figyelmeztetik erre a felszállókat.
Bár tilos ételt és italt fogyasztani a BKK járatain, vannak kivételes esetek, amikor mégis elnézőek az ellenőrök. - Természetesen vannak olyan helyzetek, amikor a BKK jegyellenőrei mérlegelnek. Tipikusan ilyen eset a hőségriadó, vagy ha valaki a kisgyermekét eteti, vagy ha valaki cukorbeteg és szüksége van arra, hogy egy kicsit egyen – mondta a BKK. Cukorbetegség esetén érdemes egy igazoló dokumentumot is magunknál tartani, hogy szükség esetén igazolni tudjuk a problémánkat az ellenőröknél.
Ha mindenképpen szeretnénk pár falatot enni, figyeljünk arra, hogy jól lezárható csomagolásban legyen az harapnivalónk, ne maszatoljunk össze vele semmit. Ugyanez vonatkozik az italokra is.
- Aki mások ruházatát, testi épségét vagy a jármű tisztaságát veszélyeztető élelmiszerrel vagy itallal kíván felszállni vagy utazni, azokat a jegyellenőrzést végző megakadályozhatják az utazás megkezdésében vagy ha már megkezdte az utazását, az utazásból ki is zárhatják – mondta a vállalat.
A koronavírus miatt különösen fontos, hogy betartsuk a szabályt, és tényleg ne étkezzünk a tömegközlekedési eszközökön. Az utazás során ugyanis rengeteg baktérium kerül a kezünkre, amiket az evéssel a szervezetünkbe juttatunk. A járatokon pedig egyébként is csak maszkban utazhatunk, ami eltakarja a szánkat.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre