Nem csak a BKK járatain kell maszkot viselnünk, de a megállóban is. Míg a járatokról leszállíthatnak és akár 8 ezer forintot is fizethetünk, addig szerencsére még a maszk nélküli várakozásért nem büntetnek.
A BKK teljes területén – vagyis már a busz, troli és villamos megállójának peronjára lépve is – kötelező az orrot és szájat eltakaró maszk használata. Pótdíjat itt azonban nem kell fizetni, ha észreveszik, hogy nincs rajtunk, hiszen nem lehet egyértelműen eldönteni, hogy csak várakozunk vagy utazni is fogunk. Ennek ellenére érdemes másokra és saját egészségünkre gondolva már a peronon felvenni a maszkot. Ugyanakkor arra fontos figyelni, hogy büntetnek, ha a járaton nincs rajtunk. A maszk használatát elsősorban az ellenőrök és a metróbejáratoknál lévő utaskoordinátorok ellenőrzik, és ha szükséges, felhívják az utasok figyelmet a szabály betartására. Aki a figyelmeztetés után sem vesz fel maszkot, vagy szabálytalanul viseli azt - tehát nem takarja el az orrát és a száját - amellett, hogy leszállítják a járatról még 8 ezer forintot ki kell fizetnie a szabályszegésért.
Az ellenőröknek is kötelező maszkot hordani. Ha egy jegyvizsgáló nem tartja be az előírásokat, azzal szemben a BKK eljárást indíthat. A sofőrökkel már más a helyzet, számukra ugyan nem kötelező, de nem is tiltott a maszkviselet. Legtöbbjük ugyanis zárt vezetőfülkében ül, ami megfelelő fizikai védelmet nyújt a vírussal szemben. Ha azonban utasok közé megy, például egy buszvezető kinyitja a jármű kerekesszékes rámpáját, már neki is maszkot kell viselnie.
A vírus a levegőben, nyálcseppek formájában terjed a leginkább. Ezért fontos, az orrot és szájat eltakaró maszk, ha zárt helyre és közösségbe megyünk. Ezzel megakadályozzuk a gyorsabb terjedést. Hazaérkezés után mossuk ki, legalább 60 fokos vízben.
Szigorítanak a maszkviselés szabályain, ezzel együtt nem csupán a járatokon, de a megállókban is kötelező a szájat és orrot eltakaró maszk használata. Egyetért ezzel?
– Jó döntésnek tartom, mert zsúfoltak a megállók és a távolságtartást nehéz tartani, de így a maszk megvédhet a vírustól – mondta Márk.
– Egyetértek a szigorítás bevezetésével, sajnos sokan nem hordják a maszkot, így talán a jövőben már többen figyelnek majd erre – mondta Mónika.
– Támogatom a szigorítást, mert sokan még mindig nem tartják be a szabályokat. Ha mindenki betartja odafigyelne, akkor talán előbb vége lehet a járványnak – mondta Viola.
– Bezzeg a maszk hiánya miatt nem kell fizessek a megállóban, de ha cigarettával a kezemben akár csak átmegyek a megállón, ha rajtakapnak már azért is fizetnem kell – mondta Szilvia.
Kötelező a fővárosi mozikban, színházakban, hasonló intézmények zárt tereiben, piacokon, boltokban, társasházi közgyűléseken a maszk. Ha ezekben az intézményekben, vagy helyszíneken valaki nem megfelelően vagy egyáltalán nem visel maszkot, azt 15 ezer forintig terjedő helyszíni bírsággal sújthatják, a tulajdonos (pl. bolttulajdonos) pedig 50 ezer forintig terjedő közigazgatási bírságot kaphat. A közigazgatási bírságot Budapest főjegyzője, míg a helyszíni bírságot a közterületfelügyelet munkatársai szabják ki. A bírságolás és ezek a szabályok péntektől azaz mától életbe lépnek.
Szigorított a MÁV és a Volánbusz is: szeptember 15-e óta a kalauzok leszállíthatják a vonatokról a maszk nélkül utazókat, a buszokra a sofőrök pedig fel sem engedik azokat, akik nem akarják el az arcukat. A rendőrök pedig 10 ezertől 50 ezer forintig terjedő bírságot szabhatnak ki.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre