Kaktuszkiállítás és -vásár a Füvészkertben

A pozsgás növények csodálatos világát a Magyar Kaktuszgyűjtők Országos Egyesülete szervezésében csodálhatják meg az érdeklődők.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2024.05.31.
Módosítva: 2024.05.31.
pozsgásnövény ELTE Füvészkert Nemesné Szentirmay Teréz szukkulens

Tudtad, hogy a pozsgás növények (szukkulensek) a növényvilág érdekes életmódú, számunkra egzotikus növényei, melyek az évmilliók során a zord élőhelyi viszonyokhoz alkalmazkodva, testükben, leveleikben, módosult száraikban vagy gyökereikben vizet raktároznak, így vészelve át a sivatagok, félsivatagok csapadékmentes periódusait?

Pozsgasnovenyek
Fotó: Facebook

„Bolygónkon a növényvilág mintegy 11 000 fajánál alakult ki a szukkulens életmód, melyek közül néhány ikonikusabb az amerikai kaktuszfélék, agávéformák, broméliafélék, a világszerte előforduló orchideák, az afrikai aloék, a kutyatejfélék és a kristályvirágfélék. Életmódjukban nemcsak talajlakókkal, hanem sziklalakó és fán lakó növényekkel is találkozhatunk. Eltérő testfelépítésük mellett a fotoszintetizálásuk is egyedi, mert a párologtatás csökkentése miatt a gázcserenyílásaikat napközben zárva tartó pozsgás növényeknek a szén-dioxid felvétele nem nappal, hanem éjszaka zajlik, majd leegyszerűsítve nappal ebből állítanak elő cukrot. Ezt az anyagcsere-folyamatot a növényélettan CAM (Crassulacean Acid Metabolism) -fotoszintézisnek, a növényeket pedig CAM-növényeknek nevezi.

Kiállításunkon a növényvilág ezen különleges képviselőit szeretnénk a nagyközönség elé tárni, így láthatók lesznek törzs- és levélszukkulensek Afrikából, oszlopos és gömbformájú kaktuszok Amerikából, broméliafélék Közép-Amerika köderdeiből.

Kiállításunkon szeretnénk a nemrég elhunyt Nemesné Szentirmay Teréz szakmai munkásságáról megemlékezni, aki a szukkulensek szakértője volt, kertészmérnök és több publikáció, szakkönyv írója, a debreceni egyetemi Botanikus Kert nyugalmazott kurátora. Könyve, a »Pozsgás növények« (1974) az első kaktuszokon kívüli pozsgástaxonokra koncentráló mű, ami sok embert indított el e különleges életmódú növények kedvtelésében.

Rendezvényünkön lehetőség lesz növények vásárlására. A gyermekekről sem feledkezünk meg – kézműves-foglalkoztatónkkal várjuk őket.” – írják a szervezők.

Időpont: május 31. és június 2-a között, pénteken és szombaton naponta 9–17 óráig, vasárnap pedig 9–16 óráig.
Helyszín: ELTE Füvészkert (1083 Budapest, Illés u. 25.)

 









Top hírek

Néprajzi Múzeum

Ruhacsere a Néprajzi Múzeumban

Ha lapul a szekrényedben néhány olyan női/férfi/gyermekruha, amely, habár jó állapotban van, de mégsincs használatban, hozd be és nézz körül, hátha találsz helyette valamit, ami jobban elnyeri a tetszésed.





Hírlevél-feliratkozás