A családi vállalkozások elengedhetetlenül fontos szerepet töltenek be a magyar gazdaságban. Több mint 130 ezer családi kézben lévő vállalat található hazánkban, melyek munkahelyeket teremtenek, támogatják a gazdasági fejlődést, fontos termékeket állítanak elő és értékes szolgáltatásokat nyújtanak. Azonban minden családi gazdasági társaság életében eljön a generációváltás nehéz pillanata. Cikkünkben bemutatjuk, hogyan küzdhető le ez a kihívás!
Amikor a cégtulaj nyugdíjba vonul vagy sajnálatos módon elhalálozik, akkor szükséges valakinek átvenni a stafétabotot. Ezt a folyamatot nevezzük generációváltásnak, mely során számos előre látható és láthatatlan nehézséggel találhatjuk szembe magunkat. Ilyen lehet például a generációs feszültség, az utód vagy megfelelő felkészültség hiánya. Szerencsére rengeteget tehetünk a sikeres utódlás érdekében, ha időben elkezdjük a tervezést és felkészülést. A következőkben három lehetséges megoldással szolgálunk!
Ahhoz, hogy az alapítók felépítsenek egy sikeres családi vállalkozást, rengeteg kemény munka szükséges. Érthető tehát, hogy nem szeretnék, hogy kárba vesszen a befektetett idő és energia. Az alábbi megoldások, melyek más-más élethelyzetben és körülmények között jelenthetnek jó választást, segítenek abban, hogy valamilyen formában tovább élhessen a családi örökség!
A cégutódlás jelenti a legkézenfekvőbb megoldást, amennyiben a cégtulajnak van olyan utódja, aki rendelkezik a képességgel és szándékkal, hogy átvegye a vállalatvezetést. Ilyenkor érdemes időben, akár évekkel korábban elkezdeni a folyamatok átadását és a tanítást.
Az ideje korán elkezdett felkészítés garantálja, hogy amikor eljön az idő az utódlásra, akkor a generációváltás sikeresen végbemenjen! Számos sikeres magyar vállalat mutatja, hogy lehetséges a zökkenőmentes utódlás, ilyen például a BioTechUSA.
Előfordulhat, hogy nincs olyan utód, aki örömmel folytatná a cégvezetést és irányítást, azonban ilyenkor sincs ok aggodalomra. Ugyanis a cégtulaj vagy az örökösök dönthetnek a vállalat eladása mellett, mely során egy külsős fél megvásárolja a tulajdonjogokat. Az így befolyó összeget a cégtulaj akarata szerint átruházza az örökösökre, akik élvezhetik a sokévnyi munka gyümölcsét.
A sikeres cégeladáshoz mindenképpen érdemes jogi és gazdasági szakembereket bevonni. Így elkerülhetőek a lehetséges üzleti, adótani, jogi és egyéb buktatók, amelyek veszélybe sodorhatják a családi vagyont.
A családi vállalkozás utódlása és eladása mellett egyre többen választják a bizalmi vagyonkezelés és a családi alapítvány intézményeit. Mutatjuk, hogy milyen előnyökkel járnak ezek a megoldások!
A bizalmi vagyonkezelés során a cégtulaj vagyonrendelőként szerződést köt egy bizalmi vagyonkezelővel, aki a legnagyobb diszkréció mellett, a cégeladásból és akár egyéb forrásból származó vagyont menedzseli. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a bizalmi vagyonkezelő a cégtulaj akarata szerint a vagyont:
A vagyonkezelő alapítvány pedig olyan megoldást jelent, mely hozzájárulhat a cégtulaj akarata szerint a vagyon kezeléséhez és gyarapításához. A vagyonátadást követően a cégtulaj már nem birtokolja a vállalatot, azonban az örökös egészen a vagyonkiadásig nem rendelkezik a tulajdonjoggal. Ez extra védelmet jelent a hitelezői igény vagy váratlan elhalálozás esetén. Ezzel a rendelkezéssel a lehető legmagasabb védelmet lehet nyújtani a sok munkával felépített családi vagyonnak. A vagyonkezelő alapítvány segíthet a generációs örökösödés kihívásainak biztonságos és hosszú távú megoldásában.
Amennyiben kérdésed merült fel családi vállalkozás utódlása és eladása kapcsán, fordulj bizalommal a Crystal Worldwide Group szakembereihez. A több mint három évtizedes tapasztalattal rendelkező, nagy múltú vállalat személyre szabott vagyonvédelmi megoldásaival és legmagasabb szintű diszkréciót biztosító szolgáltatásaival elnyerte ügyfelei megbecsülését és bizalmát.
(x)
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre