
Sena Dagaduval a kettős identitásról - Nők az élet élén
Közösségépítő, generációkat összehozó beszélgetéssorozat kizárólag hölgyeknek.
Rejtélyes történelem Katona Csaba történésszel. Meghívott vendég: Neumann Tibor történész, a HUN-REN BTK Történettudományi Intézet tudományos tanácsadója.
A Rejtélyes történelem című sorozat kevésbé ismert vagy ismertnek vélt, de sokszor tévhitekkel övezett történeti esemény nyomába eredve vizsgálja a magyar múlt egyes kérdéseit. A program házigazdája Katona Csaba történész, a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárának munkatársa, aki minden témát egy meghívott történésszel jár körbe és mutat be a közönségnek.
Jagelló II. Ulászló cseh (1471–1516) és magyar (1490–1516) király Dobzse László néven a magyar történelmi emlékezet egyik legmulatságosabb alakja, ám ha figyelembe vesszük a Magyar Királyság neki tulajdonított „romlását”, ami a hagyományos elgondolás szerint egyenesen vezetett a mohácsi csatavesztésig, inkább tragikomikus szereplőnek mondhatnánk. Hihető-e, hogy az Európa negyede felett uralkodó Jagelló-dinasztia rangidős tagja mindenre csak bólogatott, és mivel magyarul nem tudott, csehül mondta, hogy „jól van, jól van”? Igaz-e, hogy mindenét szétosztogatta, és olyannyira elszegényedett, hogy még ételt és italt is csak hitelre tudott vásárolni, miközben a „multikulti”, Európa-szerte megbecsült magyar királyi udvarban több száz udvaronc figyelte óhaját? Kétségtelen, hogy a róla szóló emlékezet egy karikatúrához hasonlít. Ám a karikatúra is felnagyít bizonyos tulajdonságokat, így lehet, hogy a Dobzse László-képnek is lehetett igazságtartalma. A beszélgetés ezekre, valamint az uralkodása alatti nevezetesebb események (például a fekete sereg feloszlatása, a Dózsa-féle felkelés) körülményeire fog kitérni.
Belépőjegy: 2500 forint
Időpont: április 1. 19.00
Helyszín: Várkert Bazár (1013 Budapest, Ybl Miklós tér 2. Testőrpalota)
Közösségépítő, generációkat összehozó beszélgetéssorozat kizárólag hölgyeknek.
"A fás legelők, az erdei legeltetés, a pásztorvilág a Bakony és a Balaton vidékén és azon is túl megismert világának bemutatásán keresztül a természeti és kulturális értékek megőrzéséhez szeretnék hozzájárulni."
Zelinka Tamás ismeretterjesztő előadása a Szegeden 1875. április 24-én született Huszka Jenő zeneszerzőről.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre