
Útibeszámolók: Kalandok Üzbegisztánban
Egy kis nosztalgiázás azoknak, akik már jártak Üzbegisztánban, azoknak pedig, akik még nem ismerik, hogy kedvet kapjanak egy mesés utazáshoz.
A kérdésre adható lehetséges válaszról és a téma érdekességeiről Katona Csaba történész Gyimesi Emese irodalomtörténésszel beszélget.
A Rejtélyes történelem című sorozat kevésbé ismert, vagy ismertnek vélt, de sokszor tévhitekkel övezett történeti esemény nyomába eredve vizsgálja a magyar múlt egyes kérdéseit. A program házigazdája Katona Csaba történész, a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárának munkatársa, aki minden témát egy meghívott történésszel jár körbe és mutat be a közönségnek.
Miért utazott Nagykárolyba 1846 szeptemberében Petőfi Sándor, és miért tartózkodott ott Szendrey Júlia? Hogyan pillantották meg egymást először? Milyen kihívásokkal kellett szembenézniük házasságkötésük előtt? Döntéseik, gondolkodásmódjuk, kapcsolatuk elemzése a rendi társadalom polgári társadalommá formálódásának folyamatát sajátos perspektívából képes megmutatni. Gyimesi Emese, Szendrey Júlia és Petőfi Sándor szerelmi szabadságharca címmel megjelenő könyve e kérdéseket vizsgálja, ahogy a beszélgetés is: a korabeli sajtó reakcióin és személyes dokumentumokon keresztül gondolja végig szabadság és szerelem, nyilvánosság és magánszféra korabeli viszonyát.
Időpont: szeptember 10., 19.00
Helyszín: Várkert Bazár, Testőrpalota, Vetítőterem (1013 Budapest, Ybl Miklós tér 2–6.)
Belépőjegy: 2500 forint
Egy kis nosztalgiázás azoknak, akik már jártak Üzbegisztánban, azoknak pedig, akik még nem ismerik, hogy kedvet kapjanak egy mesés utazáshoz.
Picasso egyik legismertebb alkotását, a Guernica című festményt elemzi a művészettörténész.
Magyar-szlovák filmdráma. Rendezte: Kis Hajni, 98 perc, 2021. Filmvetítések előtt bevezetőt mond: Horváth Tibor.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre