Csillaghegy anno: Csillaghegy, mint üdülőhely – helytörténeti előadás

Az érdeklődők hallhatnak a csillaghegyi forrásvíz palackozásának megkezdéséről és a Csillaghegyi Árpád Fürdő történetéről.



Megosztás
Szerző: Metropol
Létrehozva: 2024.06.07.
Módosítva: 2024.06.07.
helytörténeti előadás program Csillaghegy

A csillaghegyi források vizét már 1904-től több részvénytársaság palackozta és országszerte forgalmazta Csillaghegyi forrásvíz vagy üdítővíz néven. Az igazi fellendülés azonban 1919-ben kezdődött, amikor az Elkán és Gerő cég megvásárolta a Csillaghegyi Árpád-forráscsoportot. A megnövekedett igények az eddigi vízbázis növelését tették indokolttá, ezért fúrták az 1929-től kezdődően máig is hasznosított három kutat, az északi, déli és József-kutakat, amelyek percenként több ezer liter alacsony ásványianyag-tartalmú, enyhén lúgos, kiváló ízű és minőségű ásványvizet szolgáltatnak. 

Fotó: Facebook

A palackozóüzem történetéről vetítéssel egybekötve mesél Durst Péter, palackozóvezető.

A Csillaghegyi Árpád Fürdő Rt.-t Elkán Ignác és Gerő Árpád létesítette 1919-ben. A nagy területű, ősfás parkkal körülölelt, szép fekvésű strand egyedi, teraszosan kialakított napozóterületekkel, sétányokkal a kor legmodernebb és legelegánsabb fürdője volt. Néhány év alatt Közép-Európa legkorszerűbb strandjává nőtte ki magát. A fürdőben két strand- és egy úszómedence volt, 1925-ben itt építettek először hullámmedencét, ami az akkori Európában is kuriózumnak számított. Hogy ki tervezte, építette a gyönyörű parkot, mely hírességek látogatták, és milyen történetek fűződnek a népszerű fürdőhelyhez, megtudhatjuk Gyepes Lajos, a Római Sport Egyesület elnökének vetített képes előadásából.

Meghívott vendég: Németh Márta építész, aki a fürdő felújítását tervezte, a kivitelezést felügyelte.

A belépés ingyenes.
Időpont: június 7. péntek 18.00
Helyszín: Csillaghegyi Közösségi Ház (1039 Budapest, Mátyás király út 11–15.)

 









Top hírek

főtemplom

Bachfeszt - Kantáták

A lendületes műveket a megszokott prémium előadásban szólaltatják meg historikus hangszerekkel a közreműködők (zenekar, kórus, szólisták).





Hírlevél-feliratkozás