„A múzeum története 1802-ben kezdődött, amikor Széchényi Ferenc gróf felajánlotta könyvtárát a magyar nemzetnek, hogy megvesse »egy közmívelődési tudományos központ, egy nemzeti könyvtár« alapjait. Ebből alakult meg a Magyar Nemzeti Múzeum, illetve az Országos Széchényi Könyvtár. Felesége, Festetics Julianna az ásványgyűjteménye felajánlásával alapozta meg a természettudományos részleg létrejöttét a Nemzeti Múzeum keretein belül. A természetrajzi gyűjtemények rohamléptekben gyarapodtak az I. világháborút megelőző időszakban. Az 1810-ben megalakult Természetiek Tára 1870-ben szétvált Állattárra, Növénytárra, valamint Ásvány- és Őslénytárra, ekkorra a gyűjtemény mérete már meghaladta az 1 milliót.
Napjainkban a múzeum 11,5 millió műtárgyával Közép-Európa egyik legnagyobb közgyűjteménye. Minden 7., hazai közgyűjteményben tárolt műtárgy a Magyar Természettudományi Múzeumban található.
A múzeum kalandos története során sosem kapott önálló, egységes épületet, gyűjteményei az elmúlt bő kétszáz évben Budapest számos épületében szétszórva vészelték át a történelem viharait.
A 220 év kincseiből készült válogatással szeretnénk bemutatni gyűjteményeink gazdagságát, sokszínűségét. Egyúttal szeretnénk köszönetet mondani a múzeum mindenkori munkatársainak, akik a gyűjteményeket gyarapították, jelenleg is gyarapítják, féltő gonddal őrzik, tudományosan feldolgozzák, a természeti kincsekből tudást és élményt adnak át a látogatóknak.
A kiállításon a korábbi évek expedícióinak anyagából, értékes adományokból láthatnak válogatást, és belepillanthatnak a múzeum költözésekkel terhelt sorsába is.”
A kiállítást megnyitja Vincze Máté helyettes államtitkár, Kulturális és Innovációs Minisztérium
Köszöntőbeszédet mond Bernert Zsolt főigazgató, Magyar Természettudományi Múzeum
Regisztráció: https://docs.google.com/.../1FAIpQLSeRjgGxYi4Huj.../viewform
Időpont: szeptember 14., 11 óra
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre