A tárlat a legfrissebb kortárs alkotásokon keresztül kívánja bemutatni, hogy milyen sokrétűen lehetséges a macskákat ábrázolni.
A macskák különleges személyisége évezredek óta vonzza az emberiséget, inspirálva a képzőművészeket is. Az ókori Egyiptomban úgy tekintettek az állatokra, mint isteneik megnyilvánulásaira.
A kora középkorban továbbra is nagy becsben tartották a macskákat, hiszen a termésre veszélyes rágcsálók elszaporodásának megakadályozásában nagy szerepük volt. Az érett középkori Európában azonban már sokan ártó lényt láttak, ördögi lelkeket sejtettek bennük, a boszorkányokkal és eretnekekkel kapcsolták össze őket. A kor képzőművészetében, főként a kódexek lapjain furcsa, groteszk, olykor humoros és talányos macskaábrázolásokkal találkozhatunk. Maga a cicatéma és a -motívum az évszázadok során egyre változatosabb formában került feldolgozásra, valamint további jelentésrétegekkel gazdagodott.
A kiállítás kurátora: Kallós Judit művészettörténész
Kiállító művészek:
BENCS Dániel / DEMCSÁK Dóra Vanda / DOMOKOS Ágnes / ELEKES Károly / GALLAI Judit Ágnes / KIRÁLY Gábor / MAROS Lili / NAGY Gabriella / NEMES Anna / NYÁRI Flóra / ÓDOR Bence István / ORR Máté / RABÓCZKY Judit Rita / SIPOS Lilla Judit / SZALAY Péter / TAYLER Patrick / TÖTTÖS Kata / VEREBICS Ágnes / WAHORN András
Helyszín: Hegyvidék Galéria, 1126 Budapest, Királyhágó tér 10.
A kiállítás megtekintése díjtalan.
A tárlat megtekinthető 2023. augusztus 18-ig, keddtől péntekig 10:00–18:00, szombaton 10:00–14:00 között.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre