
Mesél a Vigadó – Épülettörténeti séta
Ismerd meg a Pesti Vigadót, Budapest egyik legimpozánsabb kulturális örökségét, amely nemcsak építészeti remekmű, hanem a magyar történelem és művészetek színtere is.
A Magyar Fotográfusok Háza – Mai Manó Ház tisztelettel meghív minden érdeklődőt a Drozdik Orshi, A fénykép és a szerelmes vers 1975–1995 című kiállítás megnyitójára.
A kiállítást megnyitja: Rényi András művészettörténész.
Drozdik Orshi: A fénykép és a szerelmes vers 1975–1995
Drozdik Orshi kiállítása két évtized fotómunkáit tekinti át: 1975-től, első fotóalapú munkáitól kezdődően – melyek fotókról, például aktmodell-beállításokat ábrázoló fotókról készített fényképek voltak – 1995-ig, a Kaland a technos dystopiumban (1983–1995) című installációsorozatok lezárulásáig. A fotó mindvégig szerves része volt változatos médiumú műcsoportjainak, azonban a főiskolán a fotográfia a művészeti oktatás elkülönült médiumszemléletéből kiszabadulva, kísérletező munkára adott lehetőséget.
A kísérletezés öntematizálást, például próbacsíkokból összeállított, hasított-tükrözött-elmozdított önarcképeket jelentett egy tudatos alkotói program kialakítása során. E program a művészettörténeti narratíva női nézőpontú megteremtését jelentette, melynek a nő és a hatalmi rendszerek (főleg fotografikus) reprezentációjára irányuló kutatások, feminista megközelítések szabtak irányt. A reprezentáció kritikáját azonban nemcsak fotografikus, hanem textuális formában is megvalósította: az Individuális mitológia (1975–1977) szabadtáncosok mozdulatairól készült fényképeihez szabadverseket írt.
A természettudományi múzeumokban készült fotók szolgáltak a Kaland a technos dystopiumban című sorozat alapjául, melyben szerelmes vers és szerelmes levél formáiban fogalmazta meg a nő – férfi által meghatározott – önértelmezésének a kritikáját. A patriarchális tudományos rendszerek vizsgálatában a lírai nyelvezet az uralkodó tudományos narratíva látszólagos objektivitását ellensúlyozza és mutat rá a nézőpont viszonylagosságára, végső soron a női nézőpont kifejezésének szükségességére.
Időpont: augusztus 30., 19 óra
A tárlat megtekinthető: augusztus 30. – október 09.
Keddtől vasárnapig 12 és 19 óra között.
Hétfőn és ünnepnapokon zárva.
Ismerd meg a Pesti Vigadót, Budapest egyik legimpozánsabb kulturális örökségét, amely nemcsak építészeti remekmű, hanem a magyar történelem és művészetek színtere is.
Látványos film az emberiség történelmének egyik legkiemelkedőbb eseményéről, Jézus Krisztus kereszthaláláról és feltámadásáról.
"Ünnepeljük együtt a húsvétot egy varázslatos helyszínen, ahol minden korosztály számára izgalmas programokkal készülünk!"
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre