
Mesél a Vigadó – Épülettörténeti séta
Ismerd meg a Pesti Vigadót, Budapest egyik legimpozánsabb kulturális örökségét, amely nemcsak építészeti remekmű, hanem a magyar történelem és művészetek színtere is.
Sok dolgos ember, gazdag hagyományok, múlt és jövő. Az elmaradott térségben lévő község nagyszerű példa arra, hogyan lehet a múltra, a hagyományokra építve modern, élhető, fiataloknak is vonzó falut fenntartani.
Faluportré Kárpátaljáról – Rendező: Debreceni Kamilla – 60 perc.
Nagydobrony Kárpátalja legnagyobb magyarlakta faluja. A világháborúk, haláltáborok megtizedelték a világtól elzárt falu lakóit. Élet- és munkakedvüket, kreativitásukat azonban semmi nem tudta megtörni mindmáig. Számos hagyomány fennmaradt itt, amit máig lelkesen és nagy hozzáértéssel művelnek. A fűszerpaprika-termesztés és -feldolgozás, a kovácsmesterség, amelyeknek a fortélyait megismerjük a filmből, főleg az idősebbek terepe. Egyedi, színpompás hímzéseket készítenek máig az asszonyok, amelyek színeikben a palóc színvilágra emlékeztetnek, mert itt is a piros és a kék az alapszínek. Ezek a hímzések nem csak kiállításokon láthatók, sok estben a mai ruhákon is megjelennek. A szürkemarha-tenyésztés, a gasztronómiai hagyományok, ételkülönlegességek szintén a falu régi-új életét gazdagítják.
Nagydobrony figyelemre méltó intézményekkel rendelkezik. Óvodája a legnagyobb magyar nyelvű óvoda a régióban. Református gimnáziuma, amelyet 2010 óta a magyar állam tart fenn, kineveli az értelmiséget, köztük a tanári utánpótlást is, amennyiben nagy számban tanulnak tovább az itteni tanulók Kárpátalja felsőoktatási intézményeiben. Az Irgalmas Szamaritánus Református Gyermekotthonban fogyatékossággal élő fiatalokat gondoznak, akik közül többen is meggyógyultak a lelkiismeretes ápolásnak köszönhetően. Kiderült, hogy sok esetben a törődés hiánya okozta a problémáikat.
Pályázati pénzből épült fel a Magyar Ház, amely mintegy szimbóluma a múltból építkező jövőnek, ideális terepe a hagyományok továbbéltetésének, a magyar közösség építésének.
A vetítésen a részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött: [email protected] címen jelentkezhetnek.
A Mi, magyarok – Magyarság Háza Filmklub Extra sorozatról:
A Magyarság Háza 2020-ban a Nemzeti Összetartozás Éve alkalmából kezdett bele annak a különleges portrésorozatnak a megvalósításába, amelynek eredményeként aztán ötvenhárom, közel egész estés film készült el, szerte a Kárpát-medencében és a diaszpórában élő magyar emberekről, közösségekről, külhoni alkotók közreműködésével.
Vetítés a Magyarság Háza Filmklub Extra keretében
Időpont: április 7. 18.00–20.30
Helyszín: Uránia Nemzeti Filmszínház
Ismerd meg a Pesti Vigadót, Budapest egyik legimpozánsabb kulturális örökségét, amely nemcsak építészeti remekmű, hanem a magyar történelem és művészetek színtere is.
Látványos film az emberiség történelmének egyik legkiemelkedőbb eseményéről, Jézus Krisztus kereszthaláláról és feltámadásáról.
"Ünnepeljük együtt a húsvétot egy varázslatos helyszínen, ahol minden korosztály számára izgalmas programokkal készülünk!"
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre