
Zenés verses est a Magyarság Házában
A felvidéki Lakatos Rák Viktória színművésznő, Lakatos Róbert brácsaművész és Jozef Horváth koncertmester produkciója.
Liszt Ferenc – Kocsis Zoltán: Ünnepi induló Goethe tiszteletére. Szergej Rachmaninov: III. (d-moll) zongoraverseny, op. 30.
Claude Debussy: Három noktürn
Bartók Béla – Kocsis Zoltán: Scherzo, BB 27/4
Borisz Berezovszkij zongora
A Nemzeti Énekkar Női Kara (karigazgató: Somos Csaba)
Nemzeti Filharmonikus Zenekar
Vezényel: Kovács János
Legendás karmestere halálának évfordulójáról a Nemzeti Filharmonikus Zenekar olyan hangversennyel emlékezik meg, melynek minden darabja utalás a muzsikus számára fontos életművekre és Kocsis Zoltán tevékenységeire. A nyitó- és zárószám, miközben arra emlékeztet, hogy Kocsis nagy Liszt- és Bartók-előadó volt, hangszerelői termésének gyöngyszeme. Rachmaninov és Debussy is a zongoraművész-dirigens szíve csücske volt; az orosz mester III. zongoraversenyét az a Borisz Berezovszkij tolmácsolja, aki többször együtt muzsikált magyar pályatársával.
Liszt Ünnepi indulója frappáns kezdés, hiszen az energikus mű nyitánynak is beillik, és megemlékezésre – az 1849-es Goethe-centenáriumra – született. Rachmaninov Kocsis pályájának egyik tájékozódási pontja volt: emlékezetesen tolmácsolta a zeneszerző-pianista zongoraversenyeit. Ezek közül az 1909-ben komponált 3.-at gyakran emlegetik úgy, mint a zongorairodalom egyik legnagyobb hangszeres igényű darabját. A kifinomult színvilágú, pasztellárnyalatokban gazdag Három noktürn ismét egy meghatározó vonzalmat idéz: Debussy zenéjét, mely a harmadik, Szirének tételben megszólaló női kar jóvoltából arra is alkalmat ad, hogy a koncerten ne csak a Nemzeti Filharmonikus Zenekar, de a Nemzeti Énekkar is tiszteleghessen Kocsis Zoltán emléke előtt. A műsort záró Bartók-Scherzo a fiatalkori Négy zongoradarab utolsó tételéből változott át Kocsis hangszerelői műhelyében zenekari kompozícióvá. Az ötvenes éveiben járó Borisz Berezovszkij világjáró orosz zongoravirtuóz, aki többek közt kivételes állóképességéről híres. Kovács János a magyar karmesterek egyik legkiválóbbja: nagy tudású, feddhetetlen szakmaiságú muzsikus, akit Kocsis Zoltán is nagyra becsült.
Időpont: november 6., 19.30
Helyszín: Müpa Budapest (1095 Budapest, Komor Marcell utca 1.)
Részletekért kattints ide.
A felvidéki Lakatos Rák Viktória színművésznő, Lakatos Róbert brácsaművész és Jozef Horváth koncertmester produkciója.
Kertesi Ingrid és Virág Emese növendékeinek zenés estje, ahol felcsendülnek Verdi, Rossini, Turina, Szokolay Sándor és Hollós Máté művei is.
Modern dzsessztrió, amely 2023-ban alakult Budapesten, Lukács Márton Örs zongorista/zeneszerző vezetésével, akihez csatlakozik Siklós Kornél dobokon, valamint Suke Sándor nagybőgőn.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre