A karantén időszakában sokan beletanultak a házi kenyérsütésbe, mi erre nem vállalkoztunk, de az egyszerűbbnek tűnő kiflikészítést kipróbáltuk néhányszor. Most úgy alakult, hogy nem volt otthon vacsorára pékáru, ezért készítettünk gyorsan 8 kiflit. Nagyon jó lett – és nem csak a nosztalgia miatt!
Hozzávalók
0,5 kg liszt
2 evőkanál só
2,5 dl tej vagy víz
20 gramm friss élesztő
10 dkg vaj
szezámmag a tetejére
1 tojás vagy víz a kenéshez
Egy bögrébe langyos tejet teszünk, beledobjuk az élesztőt, egy kevés cukorral elkeverjük, letakarjuk, és hagyjuk felfutni. Amint kész, hozzáadjuk a liszthez és sóhoz, majd ezután dolgozzuk bele a vajat, és az egészet homogén halmazállapotúra gyúrjuk.
Ha túl száraz lenne a tészta, akkor adjunk még hozzá egy kevés vajat, vizet vagy tejet. Ha pedig túl nedves, akkor pici lisztet. A lágy tésztát gombóccá formálva, letakarva hagyjuk 1 órát pihenni. Ezalatt mi is pihenhetünk vagy egyéb dolgainkat végezhetjük.
Miután megkelt a tészta, 8 azonos méretű gombócot csinálunk belőle, és azokat is hagyjuk félórát konyharuhával letakarva pihenni. Ha megkeltek a gombócok, mindegyiket háromszög alakúra nyújtjuk, és feltekerjük őket az élüktől kezdve, majd kicsit összesodorjuk.
Végül a háromszög sarkát ráragasztjuk a kiflire. Ezt sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük, amíg felmelegszik a sütő 180-190 fokra (alul-felül), addig hagyjuk kelni a kifliket. Mielőtt beraknánk a sütőbe, megkenjük őket vízzel vagy egész tojással, megszórjuk szezámmaggal. 20-25 percig sütjük, amíg aranybarna lesz, és átsült a belseje.
A kifliket nem szabad lisztezni, amikor felcsavarjuk, mert úgy a kifli nem fog önmagához hozzáragadni. (A deszkához sem, éppen a vaj miatt.)
Ha egy kis köményt hozzáadunk a tésztához, az nagyon feldobja a kifli ízét.
Nem akar lemaradni a Metropol cikkeiről? Adja meg a nevét és az e-mail címét, és mi hetente három alkalommal elküldjük Önnek a legjobb írásokat!
Feliratkozom a hírlevélre